E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Njerëzit që ecin ngadalë ‘kanë më shumë gjasë të vdesin nga Covid-19’

Duhet lexuar

spot_img

Njerëzit që ecin ngadalë mund të kenë gati katër herë më shumë gjasa të vdesin nga Covid-19, ka zbuluar një studim i ri.

Studiuesit e shëndetit me qendër në Leicester arritën në përfundimin se këmbësorët e ngadaltë me një peshë “normale” kishin 3.75 herë më shumë gjasa të vdisnin nga virusi sesa këmbësorët e shpejtë, transmeton arbresh.info

Projekti përdori të dhëna të mbledhura nga më shumë se 400,000 njerëz të moshës së mesme.

Studiuesi kryesor Prof Tom Yates tha se ritmi i vetë-raportuar i ecjes mund të përdoret për të parashikuar nëse dikush ishte në rrezik më të lartë nga virusi.

Studimi, i drejtuar nga Instituti Kombëtar i Kërkimeve Shëndetësore (NIHR) Leicester Biomedical Research Center, u krijua për të eksploruar lidhjet midis indeksit të masës trupore (BMI) dhe ritmit të vetë-raportuar të ecjes me rrezikun e prekjes së rëndë të Covid-19 dhe vdekshmërisë.

Ai përdori të dhëna të vetë-raportuara nga 412,596 njerëz që marrin pjesë në UK Biobank, një bazë të dhënash biomjekësore dhe një studim kërkimor.

Ecja e ngadaltë konsiderohej të ishte me një shpejtësi prej më pak se tre milje (4.8 km) në orë, shpejtësia e qëndrueshme / mesatare ishte tre deri në katër milje (6.8 km) në orë, dhe e shpejtë me më shumë se katër milje në orë.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se këmbësorët e ngadaltë kishin 2.5 herë më shumë gjasa për të zhvilluar Covid-19 të rëndë sesa ata më të shpejtë.

Rreziku ishte i njëtrajtshëm i lartë në ecës të ngadaltë me peshë normale dhe në këmbë të ngadaltë me mbipesha.

Megjithatë, studiuesit vunë në dukje se ritmi i vetë-raportuar i ecjes ishte subjekt i paragjykimit të mundshëm të raportimit dhe për këtë arsye asnjë përfundim përfundimtar shkakësor nuk mund të nxirret nga rezultatet.

Prof Yates, një specialist në aktivitetin fizik, sjelljen e ulur dhe shëndetin në Universitetin e Leicester, tha: “Ne e dimë tashmë që mbipesha dhe dobësia janë faktorët kryesorë të rrezikut për rezultatet e Covid-19.

“Ky është studimi i parë për të treguar se ecësit e ngadaltë kanë një rrezik shumë më të lartë të kontraktimit të rezultateve të rënda Covid-19, pavarësisht nga pesha e tyre.

“Studimet e mbikqyrjes së vazhdueshme të shëndetit publik dhe studimit duhet të marrin në konsideratë përfshirjen e masave të thjeshta të aftësisë fizike të tilla si ritmi i cjes së vetë-raportuar përveç BMI, si parashikues të rrezikut të mundshëm të rezultateve Covid-19.”

Gjetjet e studimit janë botuar në International Journal of Obesityspot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img