E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Një mace u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

Duhet lexuar

spot_img

Dy alpinistë të rinj Cyril dhe Erik Rohrer u ngjitën në majën e malit të mbuluar me dëborë.

Kur alpinistët arritën në një lartësi prej rreth 1200 metrash dëgjuan një mjaullimë dhe kuptuan se atje ishte një mace e humbur.

Ajo dukej se ishte endur dhe përfundoi në shpatet e malit rastësisht, shkruan Daily Mail.

Rohrers më vonë mësuan se macja ishte zhdukur disa ditë më parë dhe se kjo ishte hera e tretë që ishte drejtuar për në majë të malit, duke ndjekur grupet e mëparshme të alpinistëve në të njëjtën mënyrë.

“Ishte ora 4:30 e mëngjesit, kishim arritur një lartësi prej 1,200 metrash kur dëgjuam një mjaullimë e maces nga pylli. Pamë një mace të frikësuar dhe të hutuar që u bashkua me ne dhe u ngjit me ne në majën e 3,000 metrave”, treguan alpinistët.

“Kafsha ishte duke u dridhur dhe putrat e saj ishin duke gjakosur nga ecja në dëborë të fortë dhe të akullt. Ne vendosëm ta merrnim me vete. Shpesh e mbanim dhe vumë re se ishte tepër e rraskapitur për të vazhduar të ecte përpjetë”, tha alpinisti i ri.

“Një grup tjetër alpinistësh, të cilët na kaluan në ngjitje në majë, e kthyen atë në ultësirë ​​dhe ua dorëzuan pronarëve. Më vonë zbuluam se ajo ishte zhdukur katër ditë më parë dhe ndoqi alpinistët e tjerë deri në majë. Pra, arriti në majë tre herë! Kafshët janë shumë më të vendosura se njerëzit dhe kurrë nuk heqin dorë pavarësisht nga dhimbja”, tha Cyril.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img