E shtunë, 27 Shkurt, 2021
No menu items!

Një krijesë e pazakontë në Adriatik, u kap për herë të parë

Duhet lexuar

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

The Guardian: “Europianët po i shmangen vaksinave”

Vaksinat anti-COVID janë një mrekulli mjekësore. Pas ujit të pastër, vlerësohet se vaksinat kanë shpëtuar më shumë jetë se...

ATK për rastin e “Subvencioni 2021”: Do t’i hetojmë të gjitha bizneset dhe personat e përfshirë

Nga aksioni policor “Subvencioni 2021”, që nisi të mërkurën në disa lokacione të Kosovës, janë arrestuar 21 persona deri...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Ekspertët pretendojnë se është Parasquilla ferussaca, ose karkaleca deti nga familja Parasquillidae.

Prodhuesi i peshkut në Split njoftoi kapjen e një krijese të pazakontë në Adriatik. Gjegjësisht, ky lloj i karkalecit u pa dhe u kap për herë të parë në këto ujëra, të paktën sipas të dhënave zyrtare.

“Dje patëm mundësinë të njiheshim me llojin e kanoes (Stomatopoda). Kjo specie jeton normalisht në Atlantik dhe shumë rrallë ndodhet në Mesdhe. Dhe këtu është, për herë të parë në Adriatik” – është shkruar në faqen e Facebook të Splitska peškarija.

Dihet pak për këtë specie, thonë ata, dhe ky zbulim sigurisht që do të ndihmojë në zbulimin e tyre më shumë.

“Gaforrja në fjalë u kap përpara Rogoznicës në thellësi rreth 80/100 metra. Meqenëse supozuam se ishte e rrallë, ne kontaktuam me Institutin e Peshkimit dhe Oqeanografisë, i cili menjëherë e mblodhi atë dhe e mori për analiza shtesë dhe kërkime, dhe më pas do të vendosen në Muzeun e Historisë Natyrore në Rijeka” – thonë ata.

Ekspertët pretendojnë se është Parasquilla ferussaca, ose karkaleca deti nga familja Parasquillidae.

Kjo specie e rrallë jeton në thellësi prej 100 deri 800 metra dhe nuk është regjistruar deri tani në Adriatik.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -