E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Ngrënia e fëstëkëve para gjumit do t’ju ndihmojë të flini më mirë

Duhet lexuar

spot_img

A nuk është mirë kur përgjigja për një nga problemet e jetës përfshin një meze të lehtë të shijshme? Për ata që përpiqen të bëjnë një gjumë të mirë, të konsumojnë një grusht fëstëk para gjumit mund të jetë zgjidhja më e shijshme.

Si ju ndihmojnë fëstëkët të flini?

Së bashku me të qenit një burim i madh i proteinave, fibrave dhe yndyrave të shëndetshme, këto arra jeshile janë të mbushura me melatonin.

Sipas një studimi të vitit 2019, fëstëkët përmbajnë nivele të larta të lëndës ushqyese që shkakton gjumin. E gjithë kjo jo vetëm që ju ndihmon të bini në gjumë, por vazhdoni të punoj gjatë gjithë natës për të përmirësuar cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit tuaj.

Vetëm dy fëstëk vlejnë afërsisht një gram, kështu që ngrënia e 10 ose 15 prej tyre do të shtojë dozën e melatoninës.

Pavarësisht nëse i konsumoni ato para gjumit ose gjatë gjithë ditës, fëstëkët gjithashtu do të sigurojnë antioksidantë që ndihmojnë në gjëra të tilla si uljen e yndyrës tuaj dhe përmirësimin e presionit të gjakut – të dy faktorë të mëdhenj për të shmangur sëmundjet e zemrës

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo