E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

“Ngjarje një herë në 50 vjet”: Përmbytjet në Australi, 18 mijë njerëz janë evakuuar nga zonat e prekura

Duhet lexuar

spot_img

Rreth 18 mijë australianë janë evakuuar për shkak të përmbytjeve në New South Wales derisa reshjet e mëdha vazhdojnë të godasin bregun lindor.

Sipas BBC, përmbytjet kanë bërë që lumenjtë dhe digat të derdhen rreth Sidneit – kryeqyteti i shtetit – si dhe në jug-lindje të Queensland.
Zyrtarët thonë se kjo “ngjarje një herë në 50 vjet” mund të vazhdojë gjatë gjithë javës dhe kanë nxitur qytetarët që të tregojnë kujdes.
Kryeministri australian, Scott Morisson ka ofruar fonde për ata persona të cilat janë detyruar të largohen.
Në anën tjetër, kryeministrja e New South Wales, Gladys Berejiklian tha se asnjë viktimë nuk ishte raportuar të hënën vonë – duke e përshkruar atë si një “mrekulli duke marrë parasysh këtë situatë në për të cilën ata kanë kaluar”spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img