E diel, 7 Mars, 2021
No menu items!

“Ne po punojmë në një rrjet 6G, sepse duam të jem përpara konkurrencës”

Duhet lexuar

Qeveria për katër muaj kishte të hyra 703.2 milionë euro, shpenzoi 817.1 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar llogaritë qeveritare të Kosovës në bazë tremujore, ku thuhet se shuma e...

Albin Kurti takohet me Osmanin: Nga ana jonë gjithëçka do të shkojë shpejt për formimin e institucioneve

I pari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se konstituimi i institucioneve do të bëhet sa më shpejtë...

Nëntë viktima dhe 548 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 9 persona të...

Karakteristika kryesore e serisë së fundit të iPhone ishte aftësia për të lidhur një rrjet 5G, dhe duket se Apple tani po punon për zhvillimin e teknologjisë 6G.

Kompania me qendër në Cupertino ka reklamuar një punë në kërkim të inxhinierëve të cilët “do të kishin një mundësi unike për të punuar në krijimin e teknologjisë wireless të brezit të ardhshëm, si dhe për të ndikuar në gjeneratat e ardhshme të produkteve të Apple”,

Reklama erdhi pas raporteve se Apple po punonte për të zhvilluar modemët e saj për iPhone, iPad dhe pajisje të tjera – të gjitha për t’i bërë ato më pak të varura nga kompani si Qualcomm.

Prandaj, është logjike që hapi tjetër do të jetë zhvillimi i teknologjisë 6G, veçanërisht pasi Apple kohët e fundit u bashkua me grupin e industrisë të angazhuar në zhvillimin e 6G, të quajtur Aleanca për Zgjidhjet e Industrisë së Telekomunikacionit, raporton Bloomberg.

Sigurisht, meqenëse rrjeti 5G u bë më i përhapur gjatë vitit 2019, ne ndoshta nuk do të shohim 6G të zhvilluar plotësisht kaq shpejt.

Disa ekspertë parashikojnë se do të duhet të presim të paktën një dekadë, por Apple padyshim që dëshiron të jetë përpara konkurrencës.

Vitin e kaluar, Kina lëshoi me sukses satelitin e parë në botë 6G në hapësirë për të provuar këtë teknologji të re dhe për të parë se sa larg ka arritur zhvillimi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qeveria për katër muaj kishte të hyra 703.2 milionë euro, shpenzoi 817.1 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar llogaritë qeveritare të Kosovës në bazë tremujore, ku thuhet se shuma e...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -