E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Ndiqni këto këshilla për ta festuar në mënyrë të shëndetshme Fitër Bajramin

Duhet lexuar

spot_img

Duke vëzhguar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit, ne festojmë Bajramin, një festë që pasohet nga gëzimi, dhënia e fitrave dhe një festë me ushqime të larmishme dhe të shijshme.

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit trupi ngadalë mësohet me një rutinë të caktuar të marrjes së ushqimeve në kohë të veçanta të ditës.

Dhe ndërsa për shumë njerëz kjo mund të konsiderohet e pazakontë dhe mjaft e vështirë për t’u ndjekur në fillim, me kalimin e kohës, mund të mësoheni dhe ta shijoni atë.

Gradualisht futuni në zakonet tuaja të ngrënies normale

Kthimi në zakonet e të ushqyerit para-Ramazanit mund të shkaktojë një tronditje në sistemin e trupit tuaj dhe mund të shkaktojë efekte anësore të padëshirueshme të tilla si djegie të zemrës dhe shtim të frikshëm të peshës.

Duhet të mbani mend se ngrënia e tepërt gjatë Bajramit është shumë e zakonshme dhe përveç efekteve anësore të mëparshme kjo gjithashtu mund të çojë në lodhje dhe prirjen për të fjetur për periudha më të gjata kohore.

Më poshtë ua sjellim disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të kaloni një festë të lumtur dhe të shëndetshme:

  1. Para lutjeve tuaja të Sabahut, sigurohuni që të hani diçka, si disa hurma.
  2. Pas lutjeve, rekomandohet të konsumoni diçka të lehtë si qumësht, mundësisht me yndyrë të ulët ose pa yndyrë.
  3. Një mëngjes mesatarisht i lehtë mund të ndjekë dy të parat. Për shembull mund të konsumoni drithëra mëngjesi me qumësht me pak yndyrë dhe një banane.

  • Provoni të hani vaktet tuaja kryesore gjatë Bajramit në kohën që është afër Iftarit dhe Syfyrit të Ramazanit. Kjo do të ndihmojë trupin tuaj që gradualisht të mësohet me zakonet normale të të ngrënit.
  • Kufizoni madhësitë e pjesëve për të ulur shanset e mundimeve të mundshme.
  • Modifikoni recetat e ëmbla duke ulur përmbajtjen e tyre të yndyrës dhe duke zëvendësuar sheqerin me mjaltë ose hurma pasi kjo ofron një vlerë më të lartë ushqyese për pjatën dhe shton një shije më të pasur.

Me këto këshilla të dobishme, nesër mund të shijoni një Bajram ushqyes dhe të shëndetshëm, ndërsa siguroni që butësisht të ktheheni në tre vaktet tuaja të rregullta dhe duke përfshirë ushtrime të rregullta në jetën tuaj.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...

Më shumë artikuj si kjo