E martë, 17 Maj, 2022
No menu items!
spot_img

NASA zgjedh SpaceX për mision në Evropë

Duhet lexuar

spot_img

Kompania private e raketave Elon Musk SpaceX i është dhënë një kontratë 178 milionë dollarë e shërbimeve të nisjes për misionin e parë të NASA-s në Jupiter në Evropë.

Ky është misioni i parë i NASA-s në Evropë dhe qëllimi i saj është të përcaktojë nëse ka kushte jetese. Gjithashtu, gjatë misionit, do të kryhet një studim i hollësishëm i këtij sateliti Jupiter, i cili është pak më i vogël se hëna e Tokës.

Misioni Europa Clipper do të nisë një shpërthim në tetor të vitit 2024 me një raketë Falcon Heavy në pronësi të kompanisë Musk, nga qendra hapësinore e NASA-s Kennedy House Heart në Florida, raporton euronews.

“Midis shumë qëllimeve të misionit të Clipper janë të sigurojë fotografi me rezolucion të lartë të sipërfaqes së Evropës, të përcaktojë përbërjen, të kërkojë tregues të aktivitetit gjeologjik, të matë trashësinë e shtresës së akullit dhe të përcaktojë thellësinë dhe kripësinë e oqeanit të saj”, njoftoi NASA.

Marrëveshja shënoi besimin e NASA-s në Hawthorne, kompania me bazë në Kaliforni, e cila kohët e fundit ka transportuar ngarkesa të shumta dhe astronautë në NASA.

Në prill, SpaceX-it iu dha një kontratë prej 2.9 miliardë dollarësh për të ndërtuar një anije kozmike hënore për programin Artemis, i cili mund të merrte astronautët e NASA-s në Hënë për herë të parë që nga viti 1972.

Sidoqoftë, marrëveshja u pezullua pasi dy shtëpi rivale, Jeff Bezos Blue Origin dhe Dynetics, protestuan ndaj zgjedhjes së SpaceX.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo