E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Nё kujtim tё ikonёs sё muzikёs “grunge” Kurt Cobain

Duhet lexuar

spot_img

Më 8 prill 1994, ylli i rokut Kurt Cobain i grupit Nirvana u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Seattle, Washington, me shenja të freskëta injeksioni në të dy krahët dhe me një plagë fatale në kokë nga arma e gjahut tё kalibrit 20 e gjetur midis gjunjëve.

Super-yll i rokut, Kurt Cobain pa dyshim u quajt zëdhënësi i brezit të tij. “Suksesi për të dukej si një mur me tulla”, tha shoku Greg Sage, një hero muzikor i Cobain nga skena lokale e rock punk e viteve të 80-ta. “Nuk kishte askund tjetër për të shkuar përveç se poshtë.”

Kurt Cobain u bë i famshëm si udhëheqësi kryesor i grupit nga Seattle, Nirvana, tё cilёt ishin përgjegjës për shndërrimin e një skene të lulëzuar muzikore rajonale në një fenomen mbarëbotëror. Kёnga e tyre  jashtëzakonisht e popullarizuar dhe përkufizuese e epokës ishte “Smells Like Teen Spirit” (1991), sa qё nuk është e lehtë ta harrosh.

Në shënimin e tij të vetëvrasjes, Cobain shkruajti: “Unë e kam mirë, shumë mirë dhe jam mirënjohës, por që nga mosha shtatë vjeçare, unë jam bërë urryes ndaj të gjithë njerëzve në përgjithësi … Faleminderit të gjithëve nga gropa e ime qё djeg…  Unë shumë jam një fëmijë i çrregullt, i humorit! Nuk e kam më pasion, dhe kështu mbani mend, është më mirë të shuhesh sesa të venitesh”.

Ёshtё thёnё se ka ndodh rreth 5 prillit 1994 – data e parashikuar në të cilën Cobain qëlloi me të vërtetë veten dhe një ditë pasi gruaja e Cobain, Courtney Love, paraqiti një Raport të Personit të Humbur duke thënë se Cobain ishte ndoshta vetëvrasës dhe nё zotërim tё një arme. Megjithatë, një punëtor që po inspektonte ndriçimin në pronën e Cobain, ishte ai i cili zbuloi për herë të parë trupin e Cobain në këtë ditë në 1994.SourceHistory
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img