E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

MSH Maqedoni: 92.5% më pak të sëmurë nga gripi sezonal

Duhet lexuar

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

LDK konfirmon: Lutfi Haziri dhe Lumir Abdixhiku kandidatë për kryetar të partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se në takimin e kryesisë së kësaj partie sot, Lutfi Haziri dhe Lumir...

Legjenda e futbollit e thotë publikisht se dëshiron të jetë trajner i Barcelonës

Klubi i Barcelonës dje u bë me president të ri. Joan Laporta do ta udhëheq katalunasit në vitet e...

Ministria e Shëndetësisë informon se në sezonin 2020/202 numri i përgjithshëm i të sëmurëve nga gripi është 539. Kjo paraqet 92.5% më pak raste në krahasim me vitin e kaluar.

Nga MSH thonë se numri më i madh i të prekurve nga gripi sezonal janë të moshës 15 deri 64 vjeçare (228 raste), ndërsa incidenca më e madhe është regjistruar tek fëmijët prej 0 deri 4 vjeç,

“Në javën e pestë të 2021, janë paraqitur 45 raste të të sëmurëve nga gripi, me çka shënohet ulje në krahasim me sezonin e kaluar. Në RMV, përfshirë javën e pestë, janë vaksinuar gjithsej 39.488 persona kundër gripit sezonal. Prej tyre 28.922 janë vaksinuar falas, ndërsa të tjerët me vaksina komerciale”, thonë nga MSH.

Më tej shtojnë se masat për mbrojtje nga COVID-19 kanë kontribuar për uljen e numrit të të prekurve nga gripi sezonal

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -