E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Mposhteni stresin: Ushtrimi për të cilin nuk keni ditur do t’ju ndihmojë që t’i luftoni problemet tuaja

Duhet lexuar

Gold AG sot publikon këngën e re

Këngëtari projektin e radhës do e publikoi solo. Pas bashkëpunimit me Nikollë Nikprelaj, Gold AG ka përgatitur projektin e ri Ai...

Fëmijet bëjnë bashkë Arbana Osmanin dhe Sara Hoxhën

Disa muaj më parë, Arbana Osmani u bë nënë për herë të dytë pasi solli në jetë një djalë...

Tortë e shpejtë e akullt me biskota: Gjithçka është gati për 15 minuta!

Me siguri do t’ju pëlqejë shija Përbërësit: – 150 g biskota ose biskota; – 2 puding me karamele; – 100 g çokollatë; – 600...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Psikologu Ryan Niemiec këtë ushtrim e quan Pauzë ndërgjegjësimi. Përbëhet nga dy hapa, dhe ju duhen vetëm 10 – 15 sekonda!

“Jeto momentin”, “Moment pas momenti”, “Thjesht, merr frymë”, “Qëndro tani dhe këtu”, “Përballu me problemet tuaja” – Kush nuk ka dëgjuar edhe për këto koncepte të vetë ndihmës.

“Përqendrohu dhe bëhu i vetëdijshëm”? Pra, çfarë të bëjmë kur përballemi me një moment stresues, kur duhet ta japim më të mirën nga vetja, të përpiqemi të arrijmë rezultate më të mira, apo vetëm të qetësohemi, të qëndrojmë me të dyja këmbët në tokë, të relaksohemi….Kujtoni cilëndo situatë qoftë – nga tollovitë në komunikacion deri te takimi i rëndësishëm afarist.

Psikologu Ryan Niemiec e quan këtë ushtrim Pauzë ndërgjegjësimi.

Përbëhet nga dy hapa:

1. Ndaluni dhe përqendrohuni në marrjen dhe nxjerrjen e frymës rreth 10 – 15 sekonda.

2. Përfundojeni me pyetjen: Cilat karaktere të mia më të mira tani do t’i shfaq? Pse është efektiv ky ushtrim? Është i shkurtër. Njerëzit i duan ushtrimet e shkurtra të ndërgjegjësimit dhe të gjithë mund t’i ndajnë 10 – 15 sekonda në ditë. Pauza e ndërgjegjësimit ju çon në momentin dhe ju detyron të jepni më të mirën nga vetja… pa marrë parasysh çfarë punoni aktualisht.

Ju përgatit që të jeni versioni më i mirë i vetes, të jeni të gatshëm për momente të vështira, të përballoni stresin dhe t’i tregoni më lirshëm karakteret më të mira. Siç shkruan më tej Niemiec në “Pshchology Today”, ky ushtrim vërtet ka sukses. Është treguar i efektshëm. Ky ushtrim sjell në mendje atë më të mirën te ju. Përqendrohuni në diçka pozitive dhe do ta keni të qartë çfarë është më e rëndësishme në momentin e caktuar. Pauza e këtillë na ndihmon që gjithmonë të kemi në mendje atë që kemi karaktere të mira dhe forcën të cilën mundemi menjëherë ta përdorim!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gold AG sot publikon këngën e re

Këngëtari projektin e radhës do e publikoi solo. Pas bashkëpunimit me Nikollë Nikprelaj, Gold AG ka përgatitur projektin e ri Ai...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -