E shtunë, 27 Shkurt, 2021
No menu items!

Mishi i kuq – Sa duhet të hamë çdo ditë e çdo javë?

Duhet lexuar

Netanyahu i dërgon letër Kurtit: Të pres në Izrael për ta inauguruar Ambasadën në Jerusalem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, në letrën e tij që i ka shkruar kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti,...

Bayerni shkatërron Kolnin

Bayern Munchen ka mposhtur FC Kolnin në kuadër të xhiros së 23-të të Bundesligës. Bayern Munchen ka vazhduar me fitore,...

Vuçiq: Do ta mbroj Kosovën siç di dhe mundem

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur sërish për Kosovën duke thënë, se ai e mbrojti Kosovën më mirë...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Mishi i kuq provokon polemika të shumta

Sa duhet ngrënë, pse është mirë dhe pse jo, a mund ta teprojmë? Mendimet e ekspertëve janë të ndryshme.

Çfarë nënkuptojmë kur është fjala për mishin e kuq?

Ekzistojnë disa lloje: mish gjedhi, viçi, qengji, i kafshëve të egra dhe i dhisë. Sipas përbërjes së tij ushqyese, mishi i derrit është mish i kuq, por në gatim shpesh bën pjesë te mishi i bardhë.

Kardiologu Stephen Kopki tregon se këto lloje ndahen në tri kategori: mish i bluar, mish i përpunuar dhe kategoria e fundit është një copë mishi në një formë ‘natyrore’ si një biftek.

Nuk është përpunuar, nuk ka kurrfarë shtesash. Nëse tashmë hani mish të kuq, zgjidhni atë në këtë formë – thotë ai.

Kërkimet kanë treguar se ata njerëz që rrallë hanë mish të kuq kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë shumë sëmundje.

Pra, sa mish të kuq duhet të hamë?

Kopki thekson se gjithçka varet nga kategoria e mishit. Mishi i bluar dhe mishi i përpunuar duhet të shmangen, mirëpo ai mund të konsumohet në tërësinë e tij, siç është bifteku – por jo më shumë se 85 gramë në ditë, ose 595 gramë në javë.

Ekspertët kanë theksuar se sasia e rekomanduar e konsumimit të mishit është e njëjtë edhe për meshkujt dhe femrat.

Edhe pse disa njerëz mendojnë se eliminimi i mishit të kuq nga dieta është rigoroz, sepse njeriu ka ngrënë mish që nga zanafilla i tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Netanyahu i dërgon letër Kurtit: Të pres në Izrael për ta inauguruar Ambasadën në Jerusalem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, në letrën e tij që i ka shkruar kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti,...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -