E shtunë, 27 Shkurt, 2021
No menu items!

Miliarderi arab që ndërtoi Dubain: ‘Jam rritur nga njerku, dikur flinim 9 fëmijë në 1 dhomë’ (FOTO)

Duhet lexuar

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

The Guardian: “Europianët po i shmangen vaksinave”

Vaksinat anti-COVID janë një mrekulli mjekësore. Pas ujit të pastër, vlerësohet se vaksinat kanë shpëtuar më shumë jetë se...

ATK për rastin e “Subvencioni 2021”: Do t’i hetojmë të gjitha bizneset dhe personat e përfshirë

Nga aksioni policor “Subvencioni 2021”, që nisi të mërkurën në disa lokacione të Kosovës, janë arrestuar 21 persona deri...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Mohamed Alabbar ka lindur në një familje modeste dhe fëmijërinë e kaloi në një dhomë te vetme ku banonin dhe flinin 9 fëmijë. 35 vjet më pas ai është një nga personazhet më të rëndësishëm të Emirateve, botës arabe dhe biznesit ndërkombëtar.

Është njeriu që ka ideuar dhe ngritur ndërtesën më të lartë në botë, Burj Khalifa, qendrën tregtare më të madhe në botë, Dubai Mall dhe pjesën më të rëndësishme të qytetit të Dubait. Vizionit dhe besimit të tij i dedikohet fakti që Dubai është sot qyteti i pestë më i vizituar i globit.

Presidenti i Emaar Group me afro 130 miliardë USD investime ka dhënë një intervistë ekskluzive dhe vërtet të rrallë për programin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan. Ai rrëfen që nga beteja për të arritur suksesin deri tek jeta e tij sot, që siç thotë ai, miliardat e pasurisë nuk e kanë ndryshuar fare.

Stafi i tij ka shoqëruar ekipin e Opinion në disa nga veprat më mbreselënëse të kompanisë, që renditen ndër rekordet Guinness apo që konsiderohen mrekulli të inxhinierisë botërore.

Plot 2 miliardë Euro pritet që të investojë në portin e Durrësit kompania e njohur Emaar. Pak e dinë, por kjo firmë është ajo që ka ndërtuar Dubain ashtu siç e njohim në sot, me ndërtesa të bukura dhe teknologji të lartë.

E në krye të kësaj kompanie është Mohamed Alabbar. Miliarderi arab ka folur dhe në me investimin e tij në portin e Durrësit. Alabbar u shpreh se shpreson që puna për projektin të nisë shumë shpejt. Ai tha se qeveria shqiptare është eficente dhe shpreson që edhe firma e tij të jetë në të njëjtën lartësi.

Alabbar nuk dha një datë për përfundimin e plotë të projektit. Megjithatë u shpreh se për 2 vite shpreson që të mbarojë puna me plazhin. Aty theksoi se do të bëhet një marinë e vogël dhe do të bëhen disa ndërtesa. Po ashtu ai u shpreh se do të pastrohet plazhi, rëra dhe toka ndërsa pasi u pyet nga gazetari Fevziu u shpreh se plazhi do të jetë publik. “Është më e pakta që mund të bëjmë”, tha ai.

FOTO:

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -