E martë, 19 Janar, 2021
No menu items!

Meteorologu i BBC-së: Ngrica dhe borë deri në 20 centimetra në Kosovë, Serbi, Bullgari e Kroaci

Duhet lexuar

Parandalimi i përhapjes së coronavirusit Gjermania para ndalim-qarkullimit

Para takimit të kancelares Angela Merkel me kryeministrat e landeve, në Gjermani po debatohet ashpër ndalimi i qarkullimit, që...

Ja se si i fillojnë mëngjeset e tyre, miliarderët

Pasja e një rutine të caktuar në mëngjes mund të jetë një zakon për shumëkë, madje edhe për miliarderët....

Diellza Rexhepi 19 Vjeçarja i bie pishman tërhiqet nga lista e AAK-së për deputete

19 Vjeçarja Diellza Rexhepi që është më e reja në moshë në listën e kandidatëve për deputetë nga radhët...

Meteorologu i BBC-së, Chris Fawkes paralajmëron se reshje të dendura bore priten në mbarë Evropën.

“Ajo çfarë pamë në Madrid ishte vetëm fillimi”, u shpreh ai ndërsa theksoi se bora, ngrica te acari që sjell stuhia Filomena, janë vetëm fillimi dhe se kushtet ë rënduara atmosferike, do të përhapen dalëngadëlë në pjesë të ndryshme të kontinentit të vjetër. “

Për shkak të Filomenës, në disa rajone të Spanjës kemi parë reshjet më të mëdha të dëborës prej dekadash të tëra. Situata mund të rëndohet. Në frontin e presionit të ulët që ka sjellë reshje të dendura në verilindje të këtij vendi. Tani, sipas Fawkes, edhe disa pjesë të Evropës Lindore do të përballen me një rënie të menjëhershme të temperaturave e mund të presin dhe dëborë.

Metereologu shton se reshje të dendura bore priten dhe në Ballkan. Sipas tij, pjesë të Kroacisë, Bosnjes, Kosovës, Serbisë e Bullgaria mund të përballen me të paktën 20 cm borë.

E gjithë kjo situatë e rënduar në këtë pjesë të Europës kontraston ndjeshëm me atë çfarë po ndodh në Greqi. Ky vend po shijon temperaturat më të larta për muajin janar në të paktën 50 vjet, sipas Observatorit Kombëtar të Athinës. Ato pritet të jenë 15 herë më të larta se temperaturat normale për këtë kohë të vitit. Greqia, sipas shërbimit meteorologjik vendas, pritet të jetë në mesin e vendeve të Mesdheut qendrore e lindor që gjate fundjavës mund të përjetojnë një mot pazakonshmërisht të ngrohtë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Parandalimi i përhapjes së coronavirusit Gjermania para ndalim-qarkullimit

Para takimit të kancelares Angela Merkel me kryeministrat e landeve, në Gjermani po debatohet ashpër ndalimi i qarkullimit, që...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -