E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Mbyllet votimi i raundit të parë, komisioni fillon procesin e numërimit të votave

Duhet lexuar

spot_img

Komisioni për zgjedhjen e presidentit në Kuvendin e Kosovës ka filluar me përpilimin për paraqitjen e raportit të votave për zgjedhjen e presidentit.

Në Kuvend kanë votuar  deputetë për zgjedhjen e presidentit,

Për t’u zgjedhur presidenti, duhet të jenë në kuti 80 vota që konfirmojnë kuorumin e nevojshëm për të proceduar në dy raundet e tjera.

Nëse në raundin e parë dhe të dytin nuk janë 80 vota për njërin kandidat, në raundin e tretë presidenti mund të zgjedhet edhe me 61 vota.

Kandidatët për president janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta nga Lëvizja Vetëvendosje.

Agim Veliu, Avdullah Hoti, Hykmete Bajrami dhe Driton Selmanaj nuk kanë marrë pjesë në votim.

Ndërkohë që Albena Reshitaj e AAK’së, ka kaluar në Grupin Parlamentar të VV’së dhe ka marrë pjesë në votim.

Gjithashtu për të votuar presidentin kanë marrë pjesë edhe komunitetet jo-serbe.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Vjen Huawei i parë me rrota – kjo është makina e parë

Huawei ka hyrë në industrinë e automjeteve dhe kjo është makina e saj e parë. Ajo u prezantua në Shanghai...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img