E diel, 28 Shkurt, 2021
No menu items!

Mbi 3500 hektar tokë nën ujë në Shkodër, lumi Buna del nga shtrati

Duhet lexuar

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Kurti “mes dy zjarresh”, Netanyahu e fton të hapë ambasadën në Jerusalem e Erdogani ta shmangë

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar kandidatit për kryeministër, Albin Kurtit, ta shmangë vendimin për hapjen...

25 mijë euro për një aplikues – Prokuroria me audio dhe video për ryshfetin në rastin “Subvencionet”

Në dosjen e prokurorisë me audio dhe video dëshmohet se fermerët janë detyruar të japin deri në 30 mijë...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Edhe pse intensiteti i reshjeve të shiut është ulur, në qarkun e Shkodrës vijojnë problematikat e përmbytjeve.

Rritja e lumit Buna ka sjellë përmbytjen e hyrjes së qytetit si pasojë e daljes jashtë funksionit të sistemit të kanalizimeve.

Në ujë aktualisht janë mbi 3550 ha tokë e përmbytur.

Situatat në disa zona të Shkodrës:

Situata e përmbytjeve në Nj A Velipojë sot më 12.02.2021, ora 08:00

-Janë 350 ha sipërfaqe toke e përmbytur në fshatrat Luarz , Ças, Baks i Ri dhe Reç i ri
– Nuk ka shtëpi të përmbytura.
– Në 8 shtëpi ka prezencë uji në oborre.
– Ka furnizim me energji elektrike.
– Qendrat shëndetësore në gatishmëri.
– Shkollat dhe kopshtet funksionojnë normalisht.

Situata e përmbytjeve në Nj.A. Ana e Malit, datë 12.02.2021

Ka rënie të nivelit të ujit me rreth 10 cm.
1300 ha toke bujqësore e përmbytur (fshatrat Oblikë, Obot Muriqan , Shtuf e Velinaj).
Rruga e Obotit e bllokuar rreth 150 cm lartësi në rrugë.
Shtëpi të përmbytura 8.
Prezencë uji në oborre rreth 140 cm (fshati Obot.)
Shumë garazhe e stalla bagëtish të përmbytura në fshatin Obot.
Në fshatin Muriqan (Lagja Xhakaj e Kurtaliaj) 2 shtëpi me prezencë uji.
Garazhe e stalla bagëtish të përmbytura në fshatin Muriqan.
Makina e Ushtrisë në gatishmëri ora 07:45- 16:00 tek lagja Goricë (rruga e bllokuar).
Rruga Obotit e pakalueshme (makina e ushtrisë nuk kalon).
Ujësjellësi Oblika 1 i bllokuar nga uji (jashtë funksioni).
Ujësjellësi Oblika 2 i bllokuar nga uji (jashtë funksioni).
Qendrat shendetësore në gatishmëri.
Energji elektrike ka në të gjithë zonën.
SPZ e zonës në gatishmëri.
UKSH vazhdon të furnizojë me ujë të pijshëm banorët e fshatit Oblikë (kryesisht pallate).
Varkat e FA, reparti BMR Tiranë, janë në gatishmëri (sipas nevojave) tek ura Sadiçit (fshati Obot).
Në disa toka bujqësore lartësia e ujit arrin 2- 3 m.
E bllokuar rruga Goricë, mbi 50 cm ujë (kalohet me makina ushtrie).
Nevoja për bazë ushqimore për bagëtitë. Po presim të ulet sasia e ujit që të transportojmë ushqim për gjënë e gjallë. Me varka është e pa mundur.
Situata është shumë kritike (dita 37 e përmbytjeve).
Gjendja e vështirë në lagjen Gallube, fshati Oblikë (përmbytur garazhe e stalla bagëtish).
Fshati ObotT në gjendje të jashtëzakonshme rrezikshmërie.
Situata mbetet shumë e rënduar.

Situata e përmbytjeve në Nj.A.Dajç datë 12.02.2021

Hidrometri shënon 7 m, me një rritje prej 1 cm në hidrometrin e Dajçit, 5 cm në vendin e quajtur Urrela të Shirqit në krahasim me një ditë më parë.
1900 ha tokë bujqësore e përmbytur (fshatrat Darragjat, Shirq, Mushan, Suka-Dajç, Belaj, Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore).
Rrugë të bllokuara Darragjat, Shirq, vendi i quajtur Urrelat e Shirqit lartësia e ujit arrin 150 cm në rrugë.
Shtëpi të përmbytura 9.
Prezencë uji në oborre 131 shtëpi, Shirq 70, Mushan 10, Darragjat 11, Belaj 30, Rrushkull 1, Suka 9.
Është bërë e pamundur lëvizja me vetura në lagjien Mazija- Suka Dajç.
Është e pakalueshme rruga Belaj- Pentar, vetëm me mjete të larta të ushtrisë.
Rruga kryesore e Darragjatit e kalueshme vetëm me mjete të tonazhit të lartë.
Në rrugën kryesore të Dajçit është vështirësuar jashtëzakonisht lëvizja me vetura si dhe në aksin nacional Dajç- Velipojë.
Kërkohet që të lihet në dispozicion një mjet ushtrie për komunikimin e banorëve me rrugën kryesore.
Makina e Ushtrisë në gatishmëri ora 07:45- 16:00 tek Dispeçeri Mushan.
SPZ e zonës në gatishmëri .
Qendrat shendetësore në gatishmëri
Energji elektrike kemi, nderprerje te herpashershme.
Në disa toka bujqësore lartësia e ujit arrin 2m.
Nevoja për bazë ushqimore për gjënë e gjallë është prioritare. /TCH/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -