E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Matni presionin në të dy duart, sepse ndryshimi është një shenjë alarmi

Duhet lexuar

spot_img

Presioni i gjakut duhet të matet në të dy duart

Hulumtimi ka treguar se ndryshimet e mëdha në presionin e gjakut në të dy krahët mund të nënkuptojnë një rrezik në rritje të sëmundjes kardiovaskulare dhe vdekjes.

Shkencëtarët nga Universiteti i Exter zbuluan se ndryshimi në presionin e sipërm prej 10 mm midis dy krahëve mund të nënkuptojë një rrezik në rritje të sëmundjes vaskulare periferike asimptomatike, sëmundjes së arteries periferike që çon në furnizimin me gjak në këmbë dhe shputa.

“Nëse ka një ndryshim në presion…”

Zbulimi i hershëm i kësaj sëmundjeje është i rëndësishëm, sepse me masa të tilla si ndërprerja e pirjes së duhanit ose ulja e presionit të gjakut mund të parandalojnë përparimin e saj.

Ndryshimi i presionit midis dy krahëve prej 15 mm mund të tregojë një rrezik në rritje.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img