E martë, 2 Mars, 2021
No menu items!

Lirimi i Navalnyt – Mijëra persona ndalohen në marshe

Duhet lexuar

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Jo thjesht fjalë, Hysaj drejt PSG-së

Tashmë duke se koha e tij në Serie A përfundoi. Kontrata e Elseid Hysaj me Napoli do të skadojë...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Në Rusi janë ndaluar mijëra protestues të cilët bënin thirrje për lirimin e liderit opozitar Aleksei Navalny. Poashtu policia tentoi që me dhunë t’i shtyp të ashtuquajturat protestat më të mëdha kundër qeverisë në Rusi.

Vlenë të ceket se Navalny u arrestua javën e kaluar teksa arriti në Moskë nga Gjermania ku u trajtua pas helmimit me agjentin nervor Noviçok.

Dalja e dhjetëra mijëra personave në protestë nga Moska dhe Vladivostok, ka treguar për interesimin e popullit për fushatën e Navalnyt kundër korrupsionit.

Deri më 24 janar 2021 gati 3,300 persona janë raportuar të ndaluar në gjithë shtetin, bazuar në të dhënat e grupit vëzhgues, OVD-Info. E në këtë shifër të treguar bëhet e ditur se gjysma e ndalimeve është bërë në Moskë. Në mesin e të ndaluarve është përmendur edhe gruaja e Navalnyt, Yulia dhe Lybov Sobol e cila është aleatja e tij më e afërt e cila u tërhoq zvarrë nga policia në momentet kur ishte duke folur me gazetarët.

Këto pamje janë dënuar nga Washingtoni dhe Moska për shkak të prezencës së madhe të policëve.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2021%2F01%2F23%2Finternational-home%2Frussia-protests-navalny.html&psig=AOvVaw1woL_IQn21Hl2S-WQaYs3C&ust=1611611513841000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCPjNnPXGte4CFQAAAAAdAAAAABAD

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price ka thënë se ndalimi i Navalnyt dhe shtypja ndaj mbështetësve të tij, japin “shenja shqetësuese për kufizime shtesë ndaj shoqërisë civile dhe lirive themelore”,

Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka folur me keqardhje për “ndalimet” dhe “përdorimin e joproporcional të dhunës”. Ministrat e Jashtëm të bllokut evropian do të diskutojnë “hapat e ardhshëm” më 25 janar, ka thënë ai në një postim në Twitter.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -