E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Lira turke afër rënies historike pasi Erdogan shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore

Duhet lexuar

spot_img

Lira turke ka pësuar rënie me afro 15% dhe është afër nivelit më të ulët historik.

Reutersi shkruan se e gjithë kjo erdhi pasi presidenti i shtetit Rexhep Tayip Erdogan shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore dhe ngjalli frikë për ndryshim të rritjeve të fundit të normave dhe minoi besueshmërinë e bankës.

Emërimi i z. Sahap Kavcioglu, një ish-bankier dhe ligjvënës i partisë në pushtet, në orët e para të së shtunës shënoi për herë të tretë që nga mesi i 2019-s se Erdogani ka shkarkuar papritmas një shef të bankës qendrore.

Kavcioglu u përpoq të lehtësonte shqetësimet në lidhje me një shitje të mprehtë të pasurive turke dhe një bosht nga rritja e normave në ulje, duke u thënë CEO të bankave të dielën se nuk kishte planifikuar asnjë ndryshim të menjëhershëm të politikës.

Lira ra në aq shumë sa 8.4850 kundrejt dollarit, nga 7.2185 sa ishte të premten, përsëri në nivelet e prekura në fillim të nëntorit kur arriti një rekord brenda ditës prej 8.58.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img