E diel, 7 Mars, 2021
No menu items!

Lajçak: Marrëveshja e Uashingtonit nuk e ndihmoi dialogun Kosovë-Serbi

Duhet lexuar

Arsyet pse ecja ditore duhet të jetë në agjendën e gjithsecilit

Kur ecni, trupi lëviz këmbët në tre plane: vertikale, gjatësore, tërthore. Sa më i shpejtë të jetë ritmi i...

Policia franceze s’po i lejon njerëzit të shëtisin pranë lumit – shkak mosdistanca

Policia franceze i largoj njerëzit që po shëtisnin të shtunën pranë brigjeve të lumit Seine në qendër të Parisit...

Shkurte Gashi zbulon dhuratën speciale që mori nga partneri për ditëlindje

Në tetor të 2020-s mësuam se këngëtarja e njohur, Shkurte Gashi ishte në pritje të fëmijës së saj të...

Përfaqësuesi Special i BE në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se Serbia dhe Kosova kanë ambicie evropiane, “kurse Bashkimi Evropian ishte shumë i qartë se normalizimi i marrëdhënieve është një parakusht dhe kjo është ajo që vendet anëtare presin, nuk ka asnjë rrugë tjetër”. Ai tha se marrëveshja e Uashingtonit, e nënshkruar nën administratën e Trump nuk dëmtoi procesin e dialogut, Lajcak, por as nuk e ndihmoi shumë.

Lajçak , i cli njoftoi se së shpejti planifikon të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën, në emisionin “Screening” të portalit European Western Balkans, tha se pret që dialogu të vazhdojë sapo të formohet Qeveria e Kosovës.

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë punën tonë, por shpejtësia e arritjes së një marrëveshjeje është në duart e palëve. Ne nuk diktojmë shpejtësinë, nëse ata janë të gatshëm të takohen në Bruksel çdo javë, ne jemi të gatshëm t’i takojmë ata çdo javë Nëse ata janë gati të takohen një herë në tre muaj, atëherë ne nuk mund t’i detyrojmë ata”, theksoi Lajçak. 

Ai shtoi se ishte gjithmonë ishte kundër afateve artificiale, sepse ato nuk funksionojnë.

“Kam thënë se i di detajet e procesit dhe thashë që është e mundur ta përfundojmë atë brenda një muaji. Ne jemi këtu dhe jemi këtu për palët sa herë që të jenë gati, por u takon të dy palëve të vendosin për shpejtësinë”, potencoi Lajçak.

Sipas tij, është në interes të Beogradit dhe Prishtinës që të vazhdojnë dialogun dhe BE është e gatshme të ndihmojë dhe lehtësojë procesin.

“Ne jemi këtu për të dhënë zgjidhje dhe kam në plan të vizitoj Prishtinën dhe Beogradin së shpejti. Unë do të takohem me Presidentin Vuçiq, Kryeministrin e ardhshëm Kurti dhe partnerë të tjerë për të diskutuar vazhdimin e procesit tonë. Partnerët e mi janë politikanë seriozë dhe ata e dinë se çfarë njerëzit e tyre prisni prej tyre – t’i afrojnë ata me të ardhmen evropiane dhe ata gjithashtu e dinë se çfarë pret BE prej tyre”, tha Lajçak.

Kur u pyet se çfarë do të thotë një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe normalizimi i plotë i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, Lajçak tha se u takon të dy palëve të vendosin dhe BE të ndërmjetësojë në proces, duke mos e diktuar atë.

“Sigurisht, duhet të ketë një vullnet nga të dy palët për të arritur atë marrëveshje. Nëse nuk ka vullnet, atëherë nuk ka marrëveshje. Por nëse nuk ka marrëveshje, atëherë nuk ka të ardhme evropiane”, tha Lajçak, duke shtuar se minimumi që Brukseli pret nga të dy palët është që ata të mos importojnë çështje të hapura në familjen Evropiane.

“Kjo do të thotë që ju duhet të zgjidhni çështjet tuaja dypalëshe ose çështjet tuaja rajonale para se të bëheni anëtare. Kjo është arsyeja pse ne po flasim për normalizimin e marrëdhënieve”, tha Lajçak.

Ai tha se BE është në kontakt me administratën amerikane dhe se ata e mbështesin plotësisht.

“Ata e kuptojnë plotësisht këtë proces, ata qëndrojnë prapa udhëheqjes së BE në këtë proces dhe ata janë të gatshëm të bëjnë pjesën e tyre”, tha Lajçak, duke shtuar se administrata e Biden ka sjellë përsëri njerëz që e njohin rajonin, të cilët kanë një ndjenjë të trashëgimisë dhe përgjegjësisë, dhe që besojnë në bashkëpunimin e ngushtë midis SHBA-ve dhe BE-së.

I pyetur nëse marrëveshja e Uashingtonit e nënshkruar nën administratën e Trump dëmtoi procesin e dialogut, Lajcak tha se nuk dëmtoi, por as nuk e ndihmoi shumë.

“Ekziston vetëm një proces i relevant dhe ai është dialogu i ndërmjetësuar nga BE. Pse? Sepse është i lidhur me të ardhmen e Evropës. Asnjë palë e tretë nuk mund t’ju sjell më pranë BE-së. Vetëm BE-ja”, tha Lajçak, duke theksuar se “ka nuk ka sanim të shpejtë dhe nuk ka zgjidhje të lehta”, tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arsyet pse ecja ditore duhet të jetë në agjendën e gjithsecilit

Kur ecni, trupi lëviz këmbët në tre plane: vertikale, gjatësore, tërthore. Sa më i shpejtë të jetë ritmi i...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -