E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Lajçak: Albin Kurti e di mirë se çfarë pritet prej tij

Duhet lexuar

spot_img

Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, ka thënë se Albin Kurti e di shumë mirë se çfarë pritet prej tij.

Një gjë të tillë ai e ka dhënë gjatë një interviste për mediat serbe, kur është pyetur “në lidhje me angazhimin dhe konstruktivitetin e qeverisë së re në Prishtinë, e cila pritet të përfaqësohet nga fituesi i zgjedhjeve, Albin Kurti”.

“Ai u zgjodh për të zgjidhur disa çështje të brendshme të Kosovës, të tilla si korrupsioni, drejtësia dhe çështjet sociale, dhe ai e di shumë mirë se bashkësia ndërkombëtare, BE dhe Shtetet e Bashkuara presin që dialogu të vazhdojë, dhe ai është i gatshëm për këtë”, citohet të ketë thënë Lajçak.

Lajçak, duke folur për vizitën e tij në Kosovë dhe Serbi, ka thënë se nuk vjen në Beograd me një “ultimatum” dhe se Serbia nuk duhet të ketë frikë nga bashkëpunimi i ripërtërirë midis BE-së dhe SHBA-së dhe se ai është i bindur se ka një hapësirë ku Beogradi dhe Prishtina ata mund të bien dakord për marrëdhëniet e ndërsjella, raporton Tanjug.

“BE nuk punon në parimin e ultimatumeve. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar. Qëllimi i dialogut është të mbështesë të dy Beogradin dhe Prishtinën dhe të sjellë të ardhmen evropiane më afër të gjithë rajonit”, thotë Lajçak.

Në një bisedë të zhvilluar në gjuhën serbe, Lajçak gjithashtu theksoi se gjatë vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd, ai do të dëshironte të dëgjonte përgjigjen në pyetjen se kur do të vazhdojë dialogu në Bruksel.

Ndërsa kur është pyetur se si e sheh bashkëpunimin e ardhshëm me administratën e re në Uashington në lidhje me dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Lajçak tha se nuk ishte një “partneritet i ri” por një kthim në “bashkëpunimin e vjetër”, i cili ai beson se ka shumë kohë dhe traditë e suksesshme në Ballkanin Perëndimor.

“Ne jemi në kontakte të ngushta me partnerët amerikanë, e njohim mirë njëri-tjetrin dhe ndajmë të njëjtin qëllim, dhe kjo është e ardhmja evropiane e Ballkanit Perëndimor. Unë nuk mendoj se dikush duhet të ketë frikë nga bashkëpunimi BE-SHBA në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës është një parakusht për integrimin e suksesshëm dhe Shtetet e Bashkuara dhe BE janë këtu për të ndihmuar”, ka thënë në fund Lajçak.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img