E premte, 22 Tetor, 2021
No menu items!
spot_img

Ky është lloji më i rrallë i personalitetit: Zbuloni nëse i përkisni ose jo!

Duhet lexuar

spot_img

Ka diçka shumë argëtuese tek testet e personalitetit. Pas çdo pyetjeje ti pret të mësosh çfarë tiparesh të karakterizojnë, cila është karriera ideale për ty apo cilat nga shenjat e horoskopit të përshtatet më shumë.

Testet e personalitetit janë botërisht të njohura, por më i famshmi prej tyre është testi Myers-Briggs dhe sipas tij, ka një lloj personaliteti që është shumë i rrallë tek njerëzit!

Testi Myers-Briggs konsiston në një seri pyetjesh që përcaktojnë llojin e personalitetit bazuar në punën dhe teoritë e Carl Jung, themeluesit të psikologjisë analitike, shkruan Bustle.

Cili është lloji më i rrallë i personalitetit?

INFJ- që përfaqëson introvertët, intuitën, ndjesitë dhe paragjykimet. Sipas statistikave vetëm 1.5% e popullsisë i përket këtij lloji.

Njerëzit me këtë lloj personaliteti kanë tendenca të jenë introvertë dhe e përdorin gjithë energjinë e tyre për mendimet e brendshme, ndryshe nga ekstrovertët që priren të shpenzojnë energji në aktivitete argëtuese. Njerëzit që i përkasin INFJ duan të kalojnë kohë vetëm, kanë shumë intuitë dhe janë ekstremisht empatikë me të tjerët.

Ata ndjekin ndjesinë e parë që ju vjen dhe zemrën për të marrë vendime dhe logjikën e konsiderojnë të fundit. Emocionet e tyre dhe të të tjerëve janë ato që ndikojnë tek zgjedhjet që bëjnë dhe jo faktet apo objektiviteti.

Përsa i përket tiparit “paragjykues”, këta njerëz preferojnë më shumë që e ardhmja e tyre të jetë bazuar në disa plane konkrete sesa të lënë gjithçka në dorë të fatit.

Pse është ky lloji më i rrallë i personalitetit?

Sipas ekspertëve ata janë kontradiktorë. Janë njerëz introvertë, por vdesin të ndihmojnë të tjerët dhe të socializohen. Duan paqen dhe nuk ngurrojnë të mbrojnë të drejtën. Kanë besime të forta dhe shumë vlera mbi të cilat ecin në jetë.

Pika e tyre e dobët është kritika. Janë ekstremisht të ndjeshëm kur i kritikon dhe menjëherë hidhen në mbrojtje, pasi duan perfeksionizmin. Ata punojnë pa u lodhur dhe madje mund ta kalojnë kohën duke ndihmuar të tjerët. Nevojat e tyre i vendosin në fund të të gjithave.

E ndërsa tek pikat e forta njerëzit INFJ numërojnë: empatinë, dhembshurinë, kujdesin dhe sjelljen e mirë. Kanë tendencën të kenë një grup të vogël njerëzish me të cilët shoqërohen, por nëse kjo ndodh marrëdhëniet kanë gjasa të mos prishen kurrë.

Për ta zbuluar nëse i përkisni këtij grupi ose jo, klikoni këtu.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo