E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kurti i përgjigjet Haradinajt e Hamzës për energjinë: Problemet që i kemi, nuk i gjejmë në libra të ekonomisë por në libra të kriminalistikës

Duhet lexuar

spot_img

Mundësia e ngritjes së çmimit të energjisë elektrike ka nxitur debat në Kuvendin e Kosovës.

Fillimisht këtë temë e përmendi deputeti i AAK-së, Ramush Haradinaj i cili tha se Qeveria do të jetë përgjegjëse në rast se ngritët çmimi i energjisë.

“Qeveria mbanë përgjegjësi nëse rritet çmimi i energjisë. Deklarimi që do ti nominojmë profesionistët është i panevojshëm se ajo kuptohet. Të thuhet se është bord i pavarur dhe nuk do ti themi asgjë, shtrohet pyetja pse ju kemi zgjedh. Do të mbani përgjegjësi direkte nëse rritet çmimi i energjisë”, tha Haradinaj.

Në anën tjetër, deputeti i PDK-së, Bedri Hamza tha se çështjen që po e diskutojmë është urgjencë.

“Çështjen që po e diskutojmë është urgjencë, e para kompletimi i bordit të një institucioni që është përgjegjës për këtë fushë. E dyta ne nuk mund të jemi kundër liberalizimit të tregut, por për me ndodh ne duhet ta përgatisim konkurrencën. Po ndodhi ngritja e çmimit të energjisë do të ndikojë në jetën e qytetarëve. Përveç zgjedhjes së anëtarëve të bordit të ZRRE ju duhet të punoni edhe për përgatitjen e ndërmarrjeve të cilat janë të gatshme për konkurrencë”, tha Hamza.

E pas kësaj, ka reaguar kryeministri Albin Kurti. Kurti u shpreh se shumë probleme që i kemi sot i kanë rrënjët e vjetra.

“Shumë probleme që i kemi sot i kanë rrënjët e vjetra, edhe problemi i energjisë elektrike e ka shkakun para 8 vjetëve. Detyrën e keni marrë javën e kaluar e di që i keni pritjet e mëdha, por jo gjithçka mund të rregullojmë brenda 10 ditëve. Të shitet distribucioni dhe furnizimi për 26.3 milionë euro është krim, prandaj i kemi pasojat”, tha Kurti.

Kryeministri u shpreh se ZRRE nuk e kanë lënë pa bord, por e kanë gjetur pa bord.

“Do ta rregullojmë që ta ketë bordin funksional. Gjithçka që është në kapacitetin tonë jemi duke e ndërmarrë që të mos kemi kosto për bizneset tona me liberalizimin e tregut.
Ministrja e Ekonomisë është doktorë e shkencave të ekonomisë, dhe a jo e ka ndoshta të kuptoj disa gjëra që kanë ndodhur tash e 20 vjet sepse nuk i gjen në libra të ekonomisë por në libra kriminalistike”, u përgjigj Kurti.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img