E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kurti: BE konfirmoi angazhimin për vaksinat anti-Covid

Duhet lexuar

spot_img

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se Kosova po punon ditë e natë për të siguruar vaksinën antiCovid.

Në llogarinë e tij në Twitter tregoi për bisedën që ka pasur me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Kurti shkroi se Ursula von der Leyen ia ka konfirmuar angazhimin e Bashkimit Europian për shpërndarjen e vaksinave për qytetarët e Kosovës.

Më herët, presidentja e KE-së tha se shumë shpejt pritet të vijnë vaksinat në Kosovë për vaksinimin e personalit shëndetësor dhe personave në nevojë.

“Së bashku do ta tejkalojmë pandeminë”, ka shkruar Leyen.

Shtetet e rajonit tashmë kanë nisur fushatën e vaksinimit kundër coronavirusit, vetëm Kosova ende nuk ka siguruar asnjë vaksinë kundër virusit COVID-19.

Nga Ministria e Shëndetësisë kanë thënë se në Kosovë gjatë marsit do të arrijë kontingjenti i parë me vaksina të kompanisë britanike, AstraZeneca.

Ky kontingjent është në kuadër të 100.800 dozave që Kosova do të marrë falas përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë,

Ndërkaq, duhet theksuar se që prej 13 marsit 2020, e deri më 27 mars, 2021, Kosova ka regjistruar 87.067 raste me coronavirus.

Prej tyre, 1.830 raste kanë përfunduar me fatalitet, ndërkaq, 71.813 persona janë shëruar. Raste aktive janë 13.424.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img