E premte, 5 Mars, 2021
No menu items!

Kujdes me shenjat që ua dërgon trupi

Duhet lexuar

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Ja çfarë duhet të dini nëse po kaloni një ditë të keqe

Nuk ka lumturi të përhershme, por ka një rrugëtim drejt saj që mund të jetë e bukur nëse ju...

Ky është gabimi më i keq që mund të bëni kur përpiqeni të flini natën

Kur e kemi të pamundur të biem në gjumë, instinkti ynë i parë është që thjesht të qëndrojmë në...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Kontrollet e rregullta mund t’jua shpëtojnë jetën. Kanceri nëse vërehet në fazë të hershme mund të shërohet. Për fat të keq askush nuk mund të sigurojë premtime, por gjasat janë më të mëdha. Prandaj, brengosuni për shëndetin tuaj dhe shikoni ndryshimet që mund të ndodhin në trupin tuaj. Këto pesë shenja duhet të keni kujdes.

1. HUMBJA E PASHPJEGUAR E KILOGRAMËVE
Shumica e njerëzve që vuajnë nga kanceri fillojnë të humbin në peshë. Nëse kjo është edhe te ju, e nuk jeni në dietë, vizitojeni mjekun. Humbja e kilogramëve është shenjë e kancerit të vezoreve, lukthit, mushkërive, prostatës.

2. DHIMBJET
Nëse dhimbjet e kokës janë diçka me të cilat merreni çdo ditë, nëse pandërprerë ju mundojnë dhimbjet në shpinë – është koha ta vizitoni mjekun.

3. NDRYSHIMET NË LËKURË
Pos kancerit të lëkurës edhe sëmundjet tjera të rënda mund të shkaktojnë nxirjen e lëkurës, skuqjen por edhe ndryshimet në sy. Po ashtu, simptoma shqetësues janë edhe lëkura e skuqur, të kruarat e lëkurës, rritja e pashpjegueshme e flokëve.

4. PLAGËT QË NUK SHËROHEN
Kanceri i lëkurës mund të gjakrrjedhjë dhe të duket si plagë. Plagët e gjata në gojë mund të tregojnë për kancer në gojë.

5. GJAKDERDHJET E PASHPJEGUARA
Kolla me gjak është një simptomë që kurrsesi nuk guxon të anashkalohet. Gjaku me nuanca të errëta është shenjë e kancerit në rektumë. Gjaku në urinë mund të jetë shenjë për kancer të veshkës apo fshikëzës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -