E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

Kuçi tregon se cilët politikanë e dinin datën e shpalljes së pavarësisë

Duhet lexuar

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

LDK konfirmon: Lutfi Haziri dhe Lumir Abdixhiku kandidatë për kryetar të partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se në takimin e kryesisë së kësaj partie sot, Lutfi Haziri dhe Lumir...

Legjenda e futbollit e thotë publikisht se dëshiron të jetë trajner i Barcelonës

Klubi i Barcelonës dje u bë me president të ri. Joan Laporta do ta udhëheq katalunasit në vitet e...

Numri dy në Qeverinë e Kosovës, kur vendi shpalli pavarësinë ka shpalosur histori të pathëna deri tash.

Hajredin Kuçi ka treguar për ngjarjet para dhe gjatë shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Ish zv. kryeministri i Kosovës, ka treguar se kur për herë të parë është përmendur data 17 shkurt si datë ideale për shpalljen e pavarësisë.

“Në dhjetor të vitit 2007, bashkë me Thaçin kemi pasur një takim në SHBA në atë takim na është propozuar që të jetë data 17 shkurt pasdite. Bërns, ka qenë ai që ka propozuar datën 17 shkurt pasdite, ose 18 shkurt paradite. Thaçit nuk i pritej, dhe aty u morëm vesh që të dielën të shpallet pavarësia”, ka thënë Kuçi.

Por njeriu më i afërt i Thaçit ka thënë se shumë pak njerëz e dinin këtë datë.

“Shumë pak njerëz e dinin datën. E dinte Thaçi, unë dhe presidenti Sejdiu. Besoj edhe ndonjë bashkëpunëtor i ngushtë i presidenti Sejdiu, Vlora Çitaku, Bekim Çollaku, Jakup Krasniqi, Xhavit Haliti, Limaj e disa bashkëpunëtor të ngushtë. As familja ime nuk e ka ditur deri në ditën e fundit”, ka thënë Kuçi për t7.

Gjatë kësaj bisede Kuçi ka treguar se Thaçi ka refuzuar kërkesën e Havier Solanës që shpallja e pavarësisë të shtyhet për 8 mars, pasi të jenë kryer zgjedhjet në Spanjë.

“Ishte kërkesa e Solanës, në atë kohë ishte përfaqësuesi i lartë për siguri në BE, i cili kërkonte ta shtynte shpalljen e pavarësisë me datën 9 mars sepse ishin zgjedhjet në Spanjë, por kryeministri Thaçi nuk pranoi shtyrjen”, ka thënë Kuçi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -