E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Komisioneri Evropian: Pasaportat COVID do të përdoren deri në fund të pandemisë

Duhet lexuar

spot_img

Certifikatat dixhitale jeshile ose pasaportat COVID do të përdoren derisa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të deklarojë fundin e pandemisë, tha Komisioneri Evropian i Drejtësisë, Didier Reynders.

Ai gjithashtu theksoi se këto pasaporta COVID do të jenë gjithashtu në gjendje të përdoren nga linjat ajrore për pasagjerët pasi shumë prej tyre tani po iu kërkohet një test negativ PCR.

“Certifikata dixhitale e gjelbër e propozuar nga Bashkimi Evropian do të përmbajë prova nëse një person është vaksinuar plotësisht, kohët e fundit ka bërë një test negativ PCR ose është rikuperuar nga infeksioni”, tha Reynders në Komitetin e Lirive Civile të Parlamentit Evropian, raporton brusselstimes.

Reynders theksoi posaçërisht se pasaportat COVID nuk janë të njëjta me certifikatat e vaksinimit sepse ato nuk do të diskriminojnë ata që nuk mund të vaksinohen.

Reynders paraqiti një propozim për anëtarët e komitetit që Komisioni publikoi në mes të muajit të kaluar.

Në fund, ai theksoi se qëllimi është që të fillojë përdorimi i këtyre certifikatave para fundit të qershorit. Parlamenti Evropian duhet të votojë rregulloren në seancën e tij plenare nga 7 deri në 10 qershor.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img