E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kjo është qershia më e madhe në botë, dhe hyn në rekordin Guiness

Duhet lexuar

spot_img

Është pak më e vogël se një kajsi, por më e madhe se një gështenjë, peshon 56.45 gram është prodhuar në Emilia, Itali dhe është identikit i qershisë më të madhe në botë. Ky fruti i varietetit Sweet në Portomaggiore (në zonën e Ferrara), ka hyrë në rekordin Guinness.
Që nga koha e korrjes, qershorin e kaluar, qershia menjëherë u dallua më madhësinë e saj. Pas kësaj një ekipi ekspertësh u mblodh për të aktivizuar procedurën për të kërkuar futjen e rekordit në renditjen prestigjioze botërore, deri në konfirmimin zyrtar. Çmimi mbahej përkohësisht nga Kili në 2019, ku qershia e korruar në Patagonia kishte një peshë prej 23.92 gram.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img