E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kina nuk do të shfaqë çmimin Oskar drejtpërdrejt!

Duhet lexuar

spot_img

Filmi i nominuar pёr Oskar “Do Not Split”, ka dal të jetë “mollë sherri”, gjersa shtyu Pekinin tё marr kёtё vendim, i cili ёshtё i dёmshёm pёr marrëdhëniet Hollywood-Kinë.

Arsyeja kryesore ёshtё një skenë nga filmi “Do Not Split”, një film që shfaq protestat e demokracisë nё Hong Kong nё vitin 2019. Filmi është nominuar për Oskar në kategorinë dokumentar i shkurtër, dhe duket të jetë një nga arsyet që Kina nuk do të transmetojë Oskaret drejtpërdrejt. Filmi “Do Not Split” është një film 35-minutësh i bërë në vijat e para të protestave të demokracisë në Hong Kong 2019. Drejtuar nga regjisori norvegjez Anders Hammer dhe duke u përqëndruar në protestues të tillë si Joey Siu, një aktivist i lindur në Karolinën e Veriut dhe i rritur në Hong Kong, filmi mbulon rrethimin e Universitetit Kinez të Hong Kong-ut dhe momente të tjera kryesore gjatë protestave.

Me një film në gjuhën Mandarine, i nominuar për shfaqjen më të mirë ndërkombëtare dhe një grua e lindur në Kinë, konkurrentja për regjisoren më të mirë, Oskarёt e këtij viti duhet të ishin një mundësi për Kinën për të marrë një fitore.

Në vend të kësaj, ceremonia vjetore po bëhet diçka tjetër në një nga tregjet më të mëdha të filmit në botë: “një gjemb në këmbë”.

Transmetuesi Hong Kong i mbështetur nga Pekini TVB tha këtë javë se nuk do të transmetojë transmetimin në 25 prill të “Academy Awards” në qytet, duke shënuar herën e parë në më shumë se 50 vjet që nuk do ta bëjë këtë. Rregullatorët e medias kineze kanё marr vendim në fillim të marsit për të mos transmetuar Oskarët drejtpërdrejt në platformat e tyre transmetuese. Një version i censuruar ka të ngjarë të transmetohet më vonë, citon Washington Post.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img