E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Kështu mund ta dalloni ushqimin e modifikuar gjenetikisht në dyqan

Duhet lexuar

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Abazoviq: Gjysma e Malit të Zi nuk po fle, drejtësia ka filluar të funksionojë

Zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq shkroi në rrjetet sociale se “gjysma e Malit të Zi nuk po fle”, sepse, siç tha...

Reagimi i vajzës 13 muajshe bëri të qeshnin shumë persona

Vajza Luna është 13 muajshe dhe vendosi të zbulojë se si i nuhasin këmbët e babait. Ajo iu afrua babait...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Kushtoni kujdes shifrave!

Në treg gjithnjë e më shumë ka produkte joorganike. Studimet nuk ia dalin dot të shmangin lindjen e pasojave të paparashikuara.

Ato janë të shënuara me numra të caktuar. Kjo është mënyra si t’i dalloni:

Për pemë dhe perime të cilat janë kultivuar në mënyrë të zakonshme, shifra në tiketa do të përbëhet nga katër numra.

● Pemët dhe perimet e kultivuara në mënyrë organike kanë numër pesëshifrorë para të cilit gjendet numri 9.

● Pemët dhe perimet e modifikuara gjenetikisht (MG) kanë numër pesëshifror para së cilës gjendet numri 8.

Për shembull:

● Perimet e kultivuara në mënyrë të zakonshme do të jenë: 4011.

● Të kultivuara në mënyrë organike do të jenë: 94011.

● Ato të modifikuara gjenetikisht do të jenë: 84011.

Shumë nga ushqimet që ne konsumojmë sot mund të përmbajnë përbërës të modifikuar gjenetikisht, dhe ju duhet të jeni në gjendje të bëni zgjedhjet tuaja se si t’i hani ato.

Bëni kërkime dhe blini vetëm nga pika shitjeje që ofrojnë paketim në të cilin shkruhet që produkti nuk ka hormon rritjeje (BGH).

Duke konsumuar vetëm ushqim organik, ju do të mbroni veten dhe familjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -