E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
No menu items!
spot_img

Katër hapa për të zhbllokuar dyllin e veshit në shtëpi

Duhet lexuar

spot_img

Dylli i veshit nuk është i këndshëm, por në shumicën e rasteve, grumbullimi i dyllit të veshit zhduket vetvetiu.

Sidoqoftë, nëse mbledhja e dyllit të veshit po bëhet problem, ka disa metoda që mund të provoni në shtëpi për të ndihmuar në heqjen e saj.

Si mund të zhbllokoni dyllin e veshit në shtëpi?

Sipas faqes së internetit të NHS, dylli i veshit normalisht do të bjerë vetë dhe është e rëndësishme të mos shtyni me gishta ose objekte në veshë për të hequr dyllin. Bërja e kësaj mund të shtyjë dyllin thellë në vesh dhe ta përkeqësojë gjendjen.

Por nëse grumbullimi i dyllit të veshit ka bllokuar veshin, ka disa hapa të thjeshtë të përshkruar në faqen e internetit të NHS që mund të ndihmojnë në heqjen e dylli.

Për këtë metodë, do t’ju duhet vaj ulliri ose bajamesh i shkallës mjekësore.

Hapi 1) Vendosni dy ose tre pika vaj ulliri ose bajamesh të gradës mjekësore në vesh, tre deri në katër herë në ditë, për një periudhë prej tre deri në pesë ditë.

Hapi 2) Shtrihuni me kokën në njërën anë dhe një pikues mund të ndihmojë në vendosjen e vajit në vesh.

Hapi 3) Qëndroni të shtrirë në njërën anë për disa minuta, pasi kjo lejon që vaji të kalojë nëpër kanalin e veshit.

Hapi 4) Gungat e dyllit të veshit duhet të fillojnë të bien për një periudhë prej afërsisht dy javësh.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo