E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kandidati për president në Kongo vdes pak orë pas mbylljes së votimit

Duhet lexuar

spot_img

Kandidati kryesor i opozitës për president në Kongo ka vdekur pak orë pas mbylljes së votimit pasi u sëmur rëndë me Covid-19.

Sipas mediave të huaja, , Guy-Brice Parfait Kolelas vdiq në një aeroplan mjekësor ndërsa po evakuohej në Francë, tha drejtori i fushatës së tij.

Disa orë më parë 61-vjeçari ishte shfaqur në një video të shpërndarë në mediat sociale, ku ai hoqi maskën e oksigjenit dhe u tha mbështetësve të tij se ai ishte “duke luftuar me vdekjen”.

Ai i nxiti ata të votojnë në zgjedhjet e së dielës.

Sidoqoftë, Ligji zgjedhor nuk i anulon zgjedhjet nëse një nga kandidatët vdes.

Kolelas, i cili ishte diabetik, ishte një nga gjashtë kandidatët që garuan kundër presidentit Denis Sassou Nguesso, 77, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1979, përveç një periudhe pesë-vjeçare pas humbjes së zgjedhjeve në vitin 1992.

 

Kongo ka regjistruar zyrtarisht më shumë se 9,000 raste të vdekjeve Covid-19 dhe 130.

Kolelas kishte humbur ngjarjen e tij të fundit të fushatës të premten pasi tha një ditë më parë se kishte frikë se kishte malarian, raporton agjencia e lajmeve Associated Press.

Ai u shtrua në një spital privat në kryeqytetin, Brazzaville, dhe më vonë u konfirmua se ai kishte Covid-19.
Duke folur në frëngjisht nga shtrati i tij në spital, Kolelas kishte thënë: “Bashkatdhetarët e mi të dashur, unë jam në telashe. Unë jam duke luftuar vdekjen. Sidoqoftë, unë ju kërkoj të ngriheni dhe të votoni për ndryshimin”spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img