E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kampionati Botëror i Snookerëve 2021 nё Teatrin ‘Crucible’ nё Sheffield, Angli

Duhet lexuar

spot_img

Kampioni nё fuqi Ronnie O’Sullivan ka vendosur të mbrojë titullin e tij në Kampionatin Botëror t` Snooker, i cili ka filluar mё 17 prill në ‘Crucible Theatre’ në Sheffield. Judd Trump, Mark Selby dhe Neil Robertson do të jenë lojtarёt tjerë që do tё ‘luftojnё’ për lavdi për trofeun më prestigjioz në snooker.

Edicioni 2021 i Kampionatit Botëror Snooker, vjen vetëm tetë muaj pasi turneu 2020 u zhvillua falë shtyrjes së tij për shkak të pandemisë Covid-19. Kur Ronnie O’Sullivan mundi Kyren Wilson në verë, ai ngriti titullin e botës për të gjashtën herë dhe barazoi me Steve Davis dhe Ray Reardon në rendin e goditjes. Një triumf i mëtejshëm do ta shihte atë të barabartë me rekordin e shtatë të Stephen Hendry.

Kampionati Botëror është i dyti nga Kurora e Trefishtё e Snookerit në 2021, me Yan Bingtao duke fituar në mënyrë të bujshme Masters për të lajmëruar veten në botë në janar.

Kampionati Botëror i Snooker-it përmban 32 lojtarë profesionistë që garojnë në ndeshjet një-në-një të snookerit në një format të eliminimit, secila ndeshje e luajtur në një numër kornizash. 32 lojtarët për ngjarjen janë zgjedhur përmes një përzierje të renditjes botërore të snookerëve dhe një raundi kualifikues tё para-turneut.

Kampionati i parë Botëror në Snooker u zhvillua në vitin 1927, me finalen e zhvilluar në Camkin’s Hall në Birmingham, Angli, dhe titulli u fitua nga Joe Davis. Që nga viti 1977, ngjarja është mbajtur në Teatrin Crucible në Sheffield, Angli. Stephen Hendry është pjesëmarrësi më i suksesshëm i ngjarjes në epokën moderne, pasi ka fituar kampionatin shtatë herë. Kampionati 2020 u fitua nga anglezi Ronnie O’Sullivan, i cili mposhti bashkatdhetarin Kyren Wilson në finale 18–8 për të fituar titullin e tij të gjashtë në botë.

Fituesi i kampionatit 2021 do të marrë 500,000 £, nga një fond total çmimi prej 2,395,000 £. Ngjarja është organizuar nga World Snooker në partneritet me Shoqatën Botërore të Bilardos dhe Snooker Profesional (WPBSA).

Ngjarja do tё pёrfundojё me finale e luajtur mё 03 maj 2021.SourceEurosport
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img