E martë, 28 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Juve ju duhen perimet për të qenë të shëndetshëm, por a i duhen ato qenit tuaj?

Duhet lexuar

spot_img

Ndërsa perimet nuk janë të nevojshme për shëndetin e një qeni, në shumicën e rasteve ato nuk mund të dëmtojnë, thonë ekspertët.

Qentë mund të përfitojnë nga perimet në dietën e tyre. Misri dhe patatet u japin atyre karbohidrate për energji, plus minerale dhe fibra. Por qentë nuk kanë nevojë për perime për të marrë këto lëndë ushqyese. Ushqime të tjera, si orizi dhe drithërat, gjithashtu mund të plotësojnë këto nevoja, thotë Jennifer Larsen, asistent profesor i të ushqyerit klinik në Universitetin e Kalifornisë, Davis, Spitalin Mësimor Veterinar. Qentë janë omnivor si njerëzit qё dmth se mund tё hanё gjithçka, kështu që ata mund të hanë një larmi ushqimesh, pra jo vetëm mish.

A duhet shtuar perime pra në ushqimin e qenit? Veterineri Evy Alloway, i cili praktikon në Killingworth Animal Hospital në Connecticut është shprehur se në të shumtën e rasteve, nuk ka nevojë t’i shtoni ato në tasin e tyre.

Nëse ushqimi i qenve që blini ka një vulë miratimi nga Shoqata e Zyrtarëve Amerikanë të Kontrollit të Ushqimit (ose AAFCO) kjo do të thotë se ofron një dietë të ekuilibruar. Gjithçka që ata kanë nevojë tashmë është në ushqimin e tyre. Ju nuk duhet të shqetësoheni për dhënien e perimeve – ose drithërave, për këtë çështje – qenit tuaj për t’u siguruar që ata marrin një vakt të ekuilibruar.

SourcePets
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo