E martë, 9 Mars, 2021
No menu items!

Ja si është vjedhur kupa botërore

Duhet lexuar

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

LDK konfirmon: Lutfi Haziri dhe Lumir Abdixhiku kandidatë për kryetar të partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se në takimin e kryesisë së kësaj partie sot, Lutfi Haziri dhe Lumir...

Legjenda e futbollit e thotë publikisht se dëshiron të jetë trajner i Barcelonës

Klubi i Barcelonës dje u bë me president të ri. Joan Laporta do ta udhëheq katalunasit në vitet e...

Kupa botërore e FIFA-s, Juless Rimet, me 19 dhjetor te vitit 1983, vidhet ne Brazil.

Ne vitin 1970, ekipi brazilian fitoi titullin botëror ne futboll për here te trete, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari, si? ishte përcaktuar nga kryetari i pare i FIFA-s, Jules Rimet, ne vitin 1929.

Kupa mbahej e ekspozuar ne selinë e Konfederatës braziliane te Futbollit ne Rio de Janeiro ne një kabinet me xham rezistues ndaj plumbit.

Me 19 dhjetor 1983, pjesa e pasme prej druri e kabinetit u ça me një leve dhe kupa u vodh.

Katër persona u dënuan ne mungese për krimin. Kupa nuk është gjetur, ndërsa besohet se është shkrire, duke u kthyer ne shufra ose pllaka ari.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -