E enjte, 13 Janar, 2022
No menu items!
spot_img

India sheh rastet më të larta ditore në botë: Si ka dal jashtë kontrolle situata me pandeminë?

Duhet lexuar

spot_img

India ka regjistruar numrin më të lartë një-ditor të rasteve të reja me coronavirus kudo në botë – dhe numrin më të lartë të vdekjeve gjatë 24 orëve.

Ajo ka afër 16 milionë raste të konfirmuara, e dyta vetëm pas SHBA-së, raporton bbc.

Vendi është në prag të një vale të dytë, duke ngritur më shumë frikë rreth sistemit të mbingarkuar të kujdesit shëndetësor.

Turmat janë formuar jashtë spitaleve në qytetet kryesore të cilat janë të mbushura me kapacitet. Një numër njerëzish kanë vdekur duke pritur për oksigjen,

Familjet janë duke pritur orë të tëra për të kryer ritet e varrimit, raporton agjencia e lajmeve reuters, me të paktën një krematorium në kryeqytet, New Delhi.

Ndërkohë, disa vende po sjellin rregulla më të rrepta që ndikojnë në udhëtimet nga dhe në Indi mes frikës për rastet në rritje.

Kryeministri Australian Scott Morrison tha se numri i fluturimeve midis dy vendeve do të shkurtohet, ndërsa Britania e Madhe ka shtuar Indinë në një listë të kuqe, duke kufizuar udhëtimet dhe i karantinuar pasagjerët në hotele.

Çfarë po ndodh në spitalet e Indisë?

India po lufton për të përballuar numrat në rritje – ajo regjistroi rreth 314,835 raste të reja të coronavirusit në 24 orët e fundit, ndërsa vdekjet u rritën me 2,104.

Furnizimi me oksigjen ka qenë një problem i veçantë, me një numër spitalesh në kryeqytetin indian që mbarojnë tërësisht të enjten, sipas zëvendëskryeministrit të qytetit, Manish Sisodia. Ka raporte që spitalet e tjera po rezultojnë të rrezikshme në furnizime.

Kriza funksionoi drejt gjykatës më të lartë të Delhit të mërkurën, ku gjyqtarët kritikuan publikisht qeverinë qendrore për trajtimin e saj të krizës së oksigjenit në qytet.

Numri i infektimeve dhe vdekjeve në baza ditore

“Kjo është qesharake. Ne duam të dimë se çfarë po bën qendra në lidhje me furnizimin me oksigjen në të gjithë Indinë”, thanë gjykatësit ndërsa lexuan vendimin në një peticion nga pronari i gjashtë spitaleve private.

Të enjten, ndërsa spitalet paralajmëruan që rezervat po zvogëloheshin me shpejtësi, Kryeministri Narendra Modi mbajti një takim në përpjekje për t’i dhënë fund krizës.

Ai u kërkoi zyrtarëve të gjenin mënyra për të prodhuar më shumë oksigjen, ndërsa u tha shteteve të dënojnë “rëndë” këdo që grumbullon furnizime.

Një ndjenjë e pafuqisë

Korrespodenti i BBC-së, Vikas Pandey tregon rastet kur nuk mund t’i ndihmojë as familjarët e vetë.

“Telefoni cingëron vazhdimisht teksa miqtë dhe familjarët e dëshpëruar më kërkojnë ndihmë për të rregulluar shtretërit dhe ilaçet. Disa jam në gjendje t’i ndihmoj dhe disa nuk mund t’i ndihmoj”.

“Unë personalisht njoh shumë raste kur pacientët vdiqën sepse nuk mund të merrnin oksigjen në kohë -Është zemërthyer për familjet që të dëgjojnë se spitali ku po trajtohen të dashurit e tyre së shpejti mund të mbetet pa oksigjen”, shtoi ai.

Ndërhyrja emergjente nga qeveria ka ndaluar çdo katastrofë të madhe të ndodhë deri më tani, por ekziston një nevojë urgjente për t’i dhënë spitaleve oksigjen të mjaftueshëm në mënyrë që ata të mund të mbajnë ngarkesën në rritje të çështjeve.

Por ekspertët po pyesin pse qeveria lejoi që situata të bëhej kaq e rëndë. Pandemia ishte nën kontroll në janar, por periudha e dobët nuk u përdor për të shtuar institucionet e kujdesit shëndetësor.

Dhe tani njerëzit po paguajnë një çmim të rëndë për të, dhe neve na mbetet një ndjenjë e pafuqisë përreth.

Si po përpiqet të përmbajë rastet?

Ndryshe nga viti i kaluar, nuk është njoftuar asnjë bllokim kombëtar. Në vend të kësaj, rajonet po zbatojnë rregullat e tyre.

New Delhi njoftoi një bllokim njëjavor gjatë fundjavës, duke lënë të hapura vetëm zyrat qeveritare dhe shërbimet thelbësore si spitalet, barnatoret dhe shitësit me shumicë.

Autoritetet në shtetin më të prekur të Maharashtras – i cili tashmë ishte nën një bllokim të pjesshëm – kanë njoftuar një seri kufizimesh shtesë duke filluar nga e enjtja në mbrëmje, transmeton Telegrafi.

Maharashtra është shteti më i pasur i Indisë dhe shtëpia e qendrës financiare, Mumbai. Ka qenë gjithashtu një pikë e nxehtë e pandemisë që nga fillimi, duke llogaritur për një të katërtën e rasteve të Indisë.

Maharashtra gjithashtu ka raportuar më shumë vdekje nga virusi se çdo shtet tjetër, me 67,468. India ka pësuar gati 185 mijë vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins. Sidoqoftë, ndërsa vdekjet janë rritur, shkalla e fatalitetit mbetet relativisht e ulët.

Uttar Pradesh, i cili po raporton gjithashtu një ngarkesë të lartë të çështjeve, ka miratuar një qasje më konservatore, me gjykatën e saj të lartë të hënën që urdhëron një bllokim në pesë rrethe të prekura keq. Sidoqoftë, ai u vendos në pritje pasi qeveria apeloi kundër vendimit në Gjykatën e Lartë.

Si po ecën vaksinimi në Indi?

India – e cila ka një popullsi prej më shumë se një miliard njerëz – deri më tani ka administruar më shumë se 130 milionë doza, por drejtimi është kufizuar për punonjësit shëndetësorë, personelin e vijës së frontit, ata mbi moshën 45 vjeçare dhe cilindo që ka sëmundje bashkëkohore.

Nga 1 maji, personat mbi 18 vjeç do të jenë gjithashtu të ligjshëm për vaksinën. Por një krizë furnizimi, e cila tashmë po ndikon në makinë, mund ta ngadalësojë atë më tej.

Të enjten, Pfizer njoftoi se ishte në diskutime të vazhdueshme me qeverinë indiane për ta furnizuar vendin me një çmim jo-fitimprurës.

Çfarë e shkaktoi valën e fundit?

India ka parë një rritje të shpejtë të numrit të rasteve gjatë muajit të kaluar të nxitur nga protokollet e sigurisë së dobët, një festival Hindu i ndjekur nga miliona dhe variante të virusit, duke përfshirë një lloj ” mutacion të virusit”.

Është zbuluar në 61 për qind të mostrave të testuara në Maharashtra, sipas Institutit Kombëtar të Virologjisë.

Tubimet e mëdha zgjedhore – përfshirë Kryeministrin Narendra Modi – nuk u ndalën gjithashtu në shtetin e Bengalit Perëndimor i cili ka zhvilluar zgjedhje në faza javët e fundit.

Zgjedhësit do të hedhin votat edhe të enjten, për fazën e gjashtë të votimit. Qeveria ka mbrojtur vendimin për të vazhduar me sondazhet.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo