E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Holanda ndalon përdorimin e “AstraZenecas” për personat nën 60 vjeç

Duhet lexuar

spot_img

Holanda ka ndaluar përdorimin e vaksinës anti-COVID “AstraZeneca” për njerëzit nën 60 vjeç pas vdekjes së një gruaje që kishte marrë një dozë të kësaj vaksine, tha agjencia kombëtare e lajmeve ANP, duke cituar Ministrinë e Shëndetësisë holandeze.

Rreth 10 mijë persona që kanë aplikuar për t’u vaksinuar do të anulohen si rezultat i vendimit, shtoi raporti.

Vaksina “AstraZeneca” është njëra nga më të përfolurat në botë. Fillimisht, disa prej shteteve evropiane ndaluan përdorimin e saj pas raportimeve për mpiksje të gjakut, megjithatë OBSH-ja konfirmoi se ajo është e sigurt.

Tani, shumica e shteteve evropiane kanë filluar aplikimin e kësaj vaksine vetëm për personat mbi 55 vjeç.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img