E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Hapësira është kufiri i fundit për arkeologët

Duhet lexuar

spot_img

Gjurmët e çizmeve të lëna nga astronauti i Apollo 11, Neil Armstrong janë një trashëgimi e prekshme e një prej arritjeve më të mëdha të njerëzimit – arritja e një njeriu në hënë.

Është një arritje teknologjike lehtësisht e barabartë me piramidat e Egjiptit, Muri i Madh ose Stonehenge – por si duhet të ruhet dhe mbrohet vendi i misionit Apollo 11 dhe të tjerët për brezat e ardhshëm?

Tani për tani, gjurmët, rovers dhe qindra objekte të tjera nga misionet Apollo nuk janë të mbrojtura ashtu si vendet e trashëgimisë në Tokë – diçka që një numër i vogël, por në rritje i arkeologëve hapësinorë duan të ndryshojnë, raporton cnn.

“Këto gjurmë seminale, ato nuk janë vendosur në gur, ato janë vendosur në pluhur. Nëse nuk ruhen – ose duke vendosur një mbulesë mbi to ose duke deklaruar një park kombëtar rreth tyre – atëherë ata do të shkojnë”, tha PJ Capelotti, një profesor i antropologjisë në Penn State Abington.

“Këto janë vende kritike për të kuptuar lëvizjen njerëzore në hapësirë dhe nuk ka asnjë arsye pse kjo nuk mund të përcaktohet si parqe hapësinore ose të ketë rreth tyre një lloj regjimi mbrojtës”, shtoi ai. Nuk është një shqetësim abstrakt.

Me mundësinë e turistëve në Hënë dhe misioneve më të planifikuara të ekuipazhit dhe robotikëve këtë dekadë, arkeologët e hapësirës shqetësohen se gjurmët e këmbëve dhe objekte të tjera mund të dëmtohen ose shkatërrohen lehtësisht. Ekziston gjithashtu rreziku që fenomeni natyror i hapësirës si rrezatimi dhe temperaturat ekstreme mund t’i kenë dëmtuar ato.

“E gjitha çka na duhet është një raketë që të ulet afër dhe të hedhë pluhur në të gjithë ato. Ose automjet hënor për të lëvizur shumë afër atij vendi dhe të heq të gjithë pluhurin dhe kaq”, tha Alice Gorman, një bashkëpunëtore profesor në Kolegjin e Shkencave Humane, Arte dhe Sociale në Universitetin Flinders në Australi.

Mund të jetë e vështirë të mendosh për Hënën si një vend arkeologjik, por Gorman, i cili është gjithashtu një anëtar i Shoqatës së Industrisë Hapësinore të Këshillit Këshillues Australian, tha që kjo bazohej në një perceptim të gabuar në lidhje me arkeologjinë.

“Gjëja në lidhje me arkeologjinë, nuk është se ajo duhet të jetë e vjetër dhe nuk duhet të jetë diçka që mund të gërmoni. Qëllimi kryesor i arkeologjisë është të shikojë se si njerëzit ndërveprojnë me objektet materiale dhe mjediset”, shpjegoi ajo.

Shumë prej objekteve dhe gjurmëve të mbetura në Hënë nuk kanë vetëm vlerë shkencore dhe teknologjike – ato janë objekte kulturore. Ato përfshijnë fotografi familjare të lëna nga astronautët dhe copë toke nga misioni Apollo 1, sjellë nga astronautët Apollo 11 për të përkujtuar tre astronautët që vdiqën në një zjarr të kabinës gjatë një provë në vitin 1967.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img