E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Gruaja i bëri punët e shtëpisë për 5 vjet, gjykata detyron burrin ta paguajë

Duhet lexuar

spot_img
Në një rast të veçantë, një gruaje kineze i është dhënë kompensim për punët e shtëpisë që bëri gjatë martesës së saj.
Pas një debati të madh në lidhje me vlerën e punës në shtëpi, Znj. Wang iu dhanë 50,000 juan (mbi 6 mijë euro) për pesë vjet punë të papaguar që ajo konsiderohej të kishte bërë për ish-burrin e saj Z. Chen.
Sipas ligjit të ri, një bashkëshort ka të drejtë të kërkojë kompensim në një divorc nëse ai ose ajo mban më shumë përgjegjësi në rritjen e fëmijëve, kujdesin për të afërmit e moshuar dhe ndihmën e partnerëve në punën e tyre. Si i tillë, gjyqtari që kryeson çështjen tha që ndarja e pasurisë së përbashkët të një çifti pas martese zakonisht përfshin ndarjen e pasurisë së prekshme, ‘por punët e shtëpisë përbëjnë vlerën e pasurisë së paprekshme’.
Z. Chen kishte bërë kërkesë për divorc nga Znj. Wang vitin e kaluar pas pesë vjet martese, vetëm që ish partneri i tij të përgjigjej me një kërkesë për kompensim financiar, pasi kishte argumentuar se Chen nuk kishte marrë asnjë përgjegjësi për kujdesin e fëmijëve për djalin e tyre ose nuk kishte kontribuar për çdo punë shtëpie.
Sipas Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), gratë kineze kalojnë gati katër orë në ditë në punë të papaguar – afërsisht 2.5 herë më shumë se ajo e burrave. Është një shifër që është më e lartë se mesatarja në vendet e OECD, ku gratë kalojnë dy herë më shumë sesa burrat në punë të papaguar.


spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img