E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Gjermania kujton gati 80,000 të vdekur në pandeminë Covid-19

Duhet lexuar

spot_img

Gjermania sot bёri homazhe pёr rreth 80,000 njerëz që kanё humbur jetёn si pasojё e koronavirusit, edhe pse vendi ende lufton për një tjetër rritje të infeksioneve.

Berlin – Presidenti Frank-Walter Steinmeier drejtoi një ngjarje përkujtimore në sallën e koncerteve të Berlinit në Konzerthaus me Kancelaren Angela Merkel dhe me disa zyrtarë tjerë të lartë. Ata u bashkuan me pesë të afërm të njerëzve që vdiqën gjatë vitit të kaluar në vendosjen e një rrethi qirinjsh në sallën kryesisht të zbrazët.

Steinmeier tha se muajt e përqendrimit në normat e infeksionit dhe statistikat e tjera ishin “të kuptueshme, por përshtypja ime është që ne si shoqëri nuk e vlerësojmë mjaftueshëm shpesh që … njerëzit janё ata qё qëndrojnë pas të gjitha shifrave”. “Vuajtjet dhe vdekja e tyre shpesh kanë mbetur të padukshme në publik,” tha ai.

Numri i vdekjeve i konfirmuar nё Gjermani nga Covid-19 të dielën ishte 79,914, një rritje prej 67 krahasuar me një ditë më parë. Ky është numri i pestë më i lartë në Evropë, pas Britanisë së Madhe, Italisë, Rusisë dhe Francës.

Gjermania kishte një numër relativisht të vogël të vdekjeve në fazën e parë të pandemisë, por nivelet e infeksionit u rritёn në vjeshtë dhe dimër. Në janar, më shumë se 1.000 vdekje në ditë u raportuan në vendin me 83 milion njerëz.

Infeksionet janë rritur përsëri gjatë dy muajve të fundit pasi një variant më ngjitës i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britani zuri vend. Gjermania ka raportuar 3.14 milion raste që nga fillimi i pandemisë.

Anita Schedel, burri i së cilës, Hannes, një mjek, vdiq nga Covid-19 një vit më parë, u bëri thirrje gjermanëve të vazhdonin t’i përmbaheshin rregullave që kishin për qëllim të përmbajnë virusin.

Merkel po përpiqet të miratoj një projekt-ligj përmes parlamentit që do të mandatonte një “frenim emergjent” në zonat ku ka më shumë se 100 raste të reja javore për 100,000 banorë. Shkalla mbarëkombëtare ishte 162 të dielën. Kjo do të kërkonte mbylljen e dyqaneve, mjediseve kulturore dhe sportive, kufizimeve me kontaktet personale dhe ndalimin e orarit tё natës. Ideja është që të përfundojë rritja e masave që ka karakterizuar përgjigjen pandemike në të 16 shtetet e Gjermanisë.

Merkel thotë se plani është i nevojshëm për të parandaluar që sistemi i kujdesit shëndetësor të mbingarkohet, por qeveritë e shteteve dhe të tjerët kanë gjetur gabime me të. Ndërkohë, fushata e vaksinimit në Gjermani ka filluar të mbledh ritmin pas një fillimi të ngadaltë dhe shumë të kritikuar.

Presidenti kujtoi gjithashtu ata që vdiqën për shkaqe të tjera që kur filloi kriza, duke vërejtur se shumë prej tyre “ishin vetëm nën kushtet e pandemisë dhe ata vdiqën pa mbështetje dhe lamtumirë”.

Finja Wilkens, babai i së cilës, Hans-Gerd, vdiq nga leukemia në nëntor, kujton se nuk ishte në gjendje ta shihte përveç se ndonjëherë me video thirrje gjatë kohës sa ishte në spital.

“Babai im ishte gjithmonë aty, për ne dhe për të tjerët dhe nuk ishte e mundur që ne të ishim atje për të në kohën më të vështirë të jetës së tij,” tha ajo. “Ne ndihemi sikur e kemi lënë në baltë”, pёrfundoi Wilkens, transmetuar nga ABCNews.SourceABCNews
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img