E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Gënjyen se kishin ngjitur Everestin duke përdorur fotografi false, dyshja nga India do të ndalohen për gjashtë vjet të kryejnë alpinizëm në Nepal

Duhet lexuar

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Top 10 më të votuarit në zgjedhjet parlamentare 2021

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme për vitin 2021. Në këto zgjedhje, personi më i...

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Dy alpinistë indianë do të ndalohen për gjashtë vjet të kryejnë aktivitetet e alpinizmit në Nepal pasi gënjyen se kishin arritur në majën e Malit Everest.

Sipas DailyMail, një hetim zbuloi se ngjitja e malit nga Narender Singh Yadav dhe nga Seema Rani Goswami në vitin 2016 ishte i falsifikuar, pasi ishte certifikuar nga departamenti i turizmit në atë kohë.

Dyshja, një çift nga India fqinje, dhe udhëheqësi i ekipit të tyre u ‘përjashtuan’ nga Nepali pasi filloi një hetim kur ata të nuk mund të siguronin prova të verifikueshme të ngjitjes së tyre.

Fotoja false që raportohet të jetë përdorur nga çifti për ta “vërtetuar” ngjitjen në majën e Malit Everest.

Një zyrtar i ministrisë së turizmit në Nepal tha se gjatë hetimeve të tyre me alpinistë të tjerë, ata zbuluan se të dy “nuk e arritën majën”, dhe kishin dështuar ta dëshmonin me fotografi apo edhe me prova të tjera.

“Në hetimin tonë, ne zbuluam se ata kishin dorëzuar dokumente të rreme, (përfshirë fotografitë)”, tha një zyrtar nga ministria e turizmit dhe kulturës në Nepal.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -