E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Gabimet në shtrat për shkak të të cilave femrat japin “kartonin e kuq”

Duhet lexuar

spot_img

I bëni këto gabime në seks? Ja cilat gabime në seks çiftet më së shpeshti i bëjnë dhe si t’i zgjidhin ato

Me siguri këtë tashmë e dini, mirëpo seksi është njëri ndër “përbërësit” kryesorë të lidhjes së gjatë dhe të lumtur.

Në fillim të lidhjes lehtë mund të shpërthejë afshi, mirëpo me kalimin e kohës shuhet dhe bëhet pak më i vështirë.

Nëse nuk dëshironi të vritni afshin në lidhjen tuaj, mos i bëni këto gabime të cilat çiftet më së shpeshti i bëjnë, transmeton Telegrafi.

Meshkujt mendojnë se seksi nis në dhomën e gjumit

Në fakt, eksitimi nuk ndodh kaq shpejt tek femra. Është një mbledhje ndjesish gjatë ditës: nëse e dëgjon, nëse i flet, nëse i kushton vëmendje dëshirave të saj; i kap dorën, e puth, e përqafon; pra, nëse e bën të ndihet e sigurt, është çelësi për të eksituar një grua. E thonë ekspertët.

“Një përqafim 30-sekondësh nxit rritjen e nivelit të oksitocinës, hormoni që tek partnerja krijon një ndjesi lidhjeje dhe besimi”, thotë terapisti Ian Kerner.

Mendojnë se e dinë çfarë i pëlqen asaj

Numri i femrave që shtiren është po aq i madh sa 30 vite më parë. Nuk mund ta dish nëse po e shijon vërtet apo jo.

Kështu, në vend që të ndihesh i vetëkënaqur, pyete herë pas here nëse po i pëlqen një mënyrë e caktuar, si edhe sugjeroi diçka të re që mund ta bëjë të ndiejë më shumë. Vetëm kështu herën tjetër mund të jeni gjithnjë e më i mirë dhe do ta kënaqni gjithnjë e më shumë partneren. Lëreni t’ju udhëheqë, pyeteni dhe mësoni.

Mos mendo asnjëherë se nëse funksionoi herën e kaluar, do të funksionojë edhe tani. Ajo që e eksiton një femër varet shumë nga gjendja emocionale, apo nga faza e ciklit menstrual në të cilën ndodhet.

Kushtoji vëmendje dhe nëse nuk duket se po kënaqet, provo diçka të re dhe shiko si do të përgjigjet. Nëse i pëlqen, qëndroji asaj. Shumë gra ankohen se meshkujt kalojnë tek faza tjetër pikërisht kur atyre sapo ka nisur t’u pëlqejë.

Mos e fërkoni intensivisht klitorisin derisa nuk është e eksituar

Shumica e meshkujve me gjuhë fillojnë drejtpërdrejt në klitoris me qëllimin e vetëm që ta eksitojnë. Fatkeqësisht, kjo mënyrë tregon efekt të kundërt.

Në të vërtetë, klitorisi më parë duhet butësisht të thithet me plot gojën, por jo aq me presion të izoluar me gjuhë. Pikërisht do të jetë më mirë që më parë t’i stimuloni organin më aerogjen të saj – lëkurën.

Putheni, përktheleni, fërkojeni, pastaj fuqishëm shkoni te klitorisi, por mos prekni derisa të mos ju lusë. Dhe atëherë megjithatë jepjani kënaqësinë.

I bien shkurt paralojës

Shpeshherë shumica e meshkujve duan të dalin “direkt në temë”, dhe jo ta kalojnë seksin në disa faza. Fazat e para janë ndër më të rëndësishmet për të kënaqur një femër, dhe ne nuk duhet t’i lëmë mënjanë duke u treguar egoist.

Duan të jenë dominues

Nuk ka nevojë për agresivitet, lëvizje të shpejta gjatë penetrimit, përveç nëse kjo nuk do të inkurajojë atë.

Nëse ju doni për të treguar dominimin, bëjeni atë në një mënyrë të pranueshme, e jo duke hedhur atë në krevat si një kukull lecke. Është e panevojshme të theksojmë se kjo është e vlefshme për të gjitha pozicionet në seks.

Janë të njëjtë në seks

Nëse ju mendoni se është e drejtë që gjatë seksit një njeri është gjithmonë lart e poshtë një femër, ju ndoshta nuk keni pyetur kurrë në jetën tuaj se çfarë ajo dëshiron.

E vërteta është që shumë prej tyre preferojnë pozicionin misionar, në të cilën vetë ndihet pesha dhe frymëmarrja e partnerit, por që nuk do të thotë se është këndshme për të mbajtur këmbët gjatë gjithë kohës në ajër.

Ju mungon fantazia seksuale

Zgjeroje idenë për nxehjen. Shumë meshkuj kanë maninë të stimulojnë fizikisht, dhe e lënë krejtësisht pas dore stimulimin mendor. Ndërsa burrat shijojnë atë që kanë përpara, gratë gjatë seksit vënë shumë në punë fantazinë. Bashkoju: kujtoi diçka apo përshkroji një fantazi seksuale.

Presin të kaloni në orgazëm përmes penetrimit

Për 80% të femrave, vetëm penetrimi nuk e bën punën. Kjo sepse shumica e pozicioneve nuk e stimulojnë klitorin. Megjithatë, ka mënyra të tjera për ta kënaqur.

“Gratë kalojnë në orgazëm më shpesh përmes seksit gojor sesa penetrimit.”, shprehet Kerner.

 



spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...

Më shumë artikuj si kjo