E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Francë, mësimi vazhdon në shkolla, udhëtime në vend

Duhet lexuar

spot_img

Procesi mësimor po mbahet serish në shkollat e mesme franceze dhe qeveria ka hequr ndalimin e udhëtimit në familje si pjesë e një plani për të lehtësuar gradualisht masat kundër COVID-19.
Francezët tani lejohen të lëvizin më shumë se 10 kilometra nga shtëpia e tyre, e cila ishte një ndalim për katër javë në mënyrë që të ngadalësohej përhapja e virusit, por sundimi i orës nga 7 pasdite deri në 6 të mëngjesit është ende në fuqi, raporton AP.

Javën e kaluar, presidenti Emmanuel Macron paraqiti datat kryesore të planit për daljen graduale të vendit nga bllokimi, pasi numri i infeksioneve dhe shtrimeve në spital filloi të bjerë.

Sipas këtij plani, restorantet dhe kafenetë do të jenë në gjendje të shërbejnë mysafirë në ambiente të jashtme në tavolina me maksimumi gjashtë persona nga 19 maj, kur fillimi i ndalimit të orës së natës do të zhvendoset në 21:00.

Do të hapen gjithashtu dyqane jo me përparësi, si dhe institucione kulturore dhe mjedise sportive, në të cilat frekuentimi do të jetë i kufizuar në 800 persona brenda dhe 1000 jashtë.

Turistët nga jashtë do të lejohen të vijnë në Francë nga 9 qershori, me kusht që të jenë vaksinuar ose të kenë një test negativ për COVID-19 dhe në fazën përfundimtare të planit, ora e ndalimit dhe shumica e kufizimeve do të hiqen, e cila është planifikuar për 30 qershor.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img