E premte, 22 Tetor, 2021
No menu items!
spot_img

Franca regjistron rritje të rasteve me coronavirus shkaku i të pavaksinuarve

Duhet lexuar

spot_img

Varianti Delta i coronavirusit është tani më dominanti që qarkullon në Francë, tha të mërkurën kryeministri, Jean Castex, duke shtuar se 96 për qind e rasteve të raportuara një ditë më parë ishin midis të pavaksinuarve

“Varianti delta është dominant, është më ngjitës”, tha Castex për variantin e zbuluar për herë të parë në Indi.

Kryeministri francez tha se vendi ishte përmbytur me një “valë të katërt” të infeksioneve dhe 18,000 raste të reja u raportuan vetëm dje, raporton france24.

Ministri i Shëndetësisë, Olivier Veran u tha ligjvënësve se numri i përgjithshëm i rasteve ishte rritur me rreth 150 për qind gjatë javës së kaluar si rezultat i përhapjes së shpejtë të variantit Delta, duke përshkruar një rritje të paparë.

Qeveria franceze filloi paraqitjen e një plani të ri për të luftuar COVID-19 me ligjvënësit këtë javë, i cili do të përfshijë kërkimin e një leje shëndetësore në një gamë të gjerë vendesh nga fillimi i gushtit dhe vaksinat e detyrueshme për punonjësit shëndetësorë.

Castex tha se një leje shëndetësore nuk do të kërkohet në shkolla kur viti akademik fillon në muajin shtator.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo