E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Franca dhe Gjermania po ndjekin nga afër lëvizjet e trupave ruse në Ukrainë

Duhet lexuar

spot_img

Franca dhe Gjermania kanë shprehur shqetësimin për përkeqësimin e situatës në vijën ndarëse në Donbas.

Në të njëjtën kohë, ata mbështetën sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Kjo është një deklaratë e përbashkët e Ministrave të Punëve të Jashtme të Francës dhe Gjermanisë, Jean-Yves Le Drian dhe Heike Mass.

Franca dhe Gjermania janë “të shqetësuara për shkeljen në rritje të armëpushimit, edhe pse situata u stabilizua në korrik 2020”.

Dy vendet kryesore të Bashkimit Evropian po monitorojnë nga afër situatën, veçanërisht lëvizjet e trupave ruse dhe u bëjnë thirrje të dy palëve që të përmbahen nga tensionet menjëherë.

“Ne ritheksojmë mbështetjen tonë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht”, shtoi deklarata.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img