E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Festivali i Shqiponjës, ku vajzat konkurrojnë për çmimet e shqiponjës më të mirë

Duhet lexuar

spot_img

Festivali i Shqiponjës, është një festival vjetor tradicional i mbajtur në Bayan-Ölgii aimag, Mongoli. Në festivalin e shqiponjës, gjuetarët kazakё tё shqiponjave (Burkitshi) festojnë trashëgiminë e tyre dhe garojnë për të kapur kafshë të vogla si dhelpra dhe lepuj me shqiponja të arta të trajnuara posaçërisht, duke treguar aftësitë si të zogjve ashtu edhe të trainerëve të tyre. Çmimet jepen për shpejtësinë, shkathtësinë dhe saktësinë, si dhe për veshjen më të mirë tradicionale kazake.

Festivali i Shqiponjës mbahet gjatë fundjavës së parë të tetorit, i drejtuar nga Shoqata e Gjuetarëve Mongolian të Shqiponjave. Terreni malor i errët dhe shkëmbor formon sfondin e festimeve, të cilat përfshijnë një ceremoni hapëse, paradë, ekspozita kulturore, demonstrime dhe artizanale në qendër të qytetit të Ölgiis, pasuar nga aktivitete sportive dhe gara 4 kilometra (2.5 mi) jashtë qytetit drejt maleve.

Pamje gjatë Festivalit të Shqiponjave (Autor: Ankhbayar Ganbold)

Të veshur me krahë të plotë të gjuetisë së shqiponjës dhe të hipur mbi kuaj të zbukuruar, vajzat konkurrojnë për çmimet e shqiponjës sё kthyer dhe pronarit më të mirë; shqiponja më e mirë në grabitjen e gjahut dhe shqiponja më e mirë në gjetjen e pronarit të saj nga një distancë. Aktivitete të tjera sportive përfshijnë gara me kuaj, gjuajtje me hark dhe shumë argëtuesja Bushkashi – tërheqja e lëkurës së dhisë mbi kalëshalё.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img