E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Fauci tregon se si mund të frenohet rritja e rasteve me COVID-19

Duhet lexuar

spot_img

Ekspertët e shëndetit paralajmërojnë se Shtetet e Bashkuara mund të jenë në majën e një rritjeje tjetër të COVID-19 nëse amerikanët nuk janë të kujdesshëm – ashtu si vendi garon për të vaksinuar më shumë njerëz.

Ka dy gjëra kryesore që SHBA-ja mund të bëjë për të parandaluar më shumë infeksione, shtrime në spital dhe vdekje, tha mjeku Anthony Fauci.

“A – dëshironit të vazhdoni të shtyni dhe dyfishoni masat e shëndetit publik dhe B – ju bëni gjithçka që mundeni për të bërë sa më shumë njerëz të vaksinohen sa më shpejt dhe sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Në frontin e vaksinimit, SHBA ka ecur “jashtëzakonisht mirë”, tha Fauci. Vendi raportoi një rekord të ri gjatë fundjavës me më shumë se katër milionë doza vaksinash gjatë 24 orëve, sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Pavarësisht ritmit rekord të vaksinimeve, nuk ka mjaft amerikanë të vaksinuar ende për të kontrolluar përhapjen e virusit, paralajmërojnë ekspertët. Deri më tani, rreth 31.4 për qind e amerikanëve kanë marrë të paktën një dozë të një vaksine dhe vetëm 18 për qind e popullsisë është plotësisht e vaksinuar.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img