E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë pushime

Duhet lexuar

spot_img

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende që grumbullohen me kalimin e kohës. Si ato orë të pafundme që përdoren për të gjeneruar para dhe për të dhënë iluzionin e lumturisë që mund të mos jetë aq e gëzueshme sa mund të duket.

Për këtë arsye, megjithëse Jorgelina dhe Diego, të dy me origjinë nga Rosario, Argjentinë, dhe krijuesit e kanalit YouTube “Growing on the road”, bënë diçka ndryshe. Dhe kështu ndodhi që, pak pasi lindi djali i tyre Tomás, ata vendosën të merrnin një nga vendimet më radikale të jetës së tyre dhe t’u jepnin një kthesë të plotë të gjitha koncepteve të paracaktuara.

“Të dy jemi profesionistë. Ne nuk ishim dembelë dhe as nuk na pëlqente puna, por përkundrazi, kemi punuar shumë orë në ditë. Ne dilnim nga shtëpia nga ora 6 e mëngjesit dhe ktheheshim nga 10 në 11 të natës nga e hëna në të shtunë. Djali ynë lindi dhe fatkeqësisht nuk e pamë atë tërë ditën dhe atëherë kur njeriu e kupton që jeta po kalon dhe nuk kishim kohë ta ndanim me të” ,tha Diego, babai i Tomasit të vogël,

Kur prindërit e të miturit kuptuan situatën në të cilën ndodheshin, së bashku me një të afërm që gjithmonë kishte dashur të udhëtonte dhe një ditë vdiq pa mundur të vizitonte vendet që dëshironin, çifti vendosi të heqë qafe sendet e tyre dhe të fillojë një udhëtim rrugor nga Argjentina në Alaskë.

Me kursimet e lëna nga shitja e sendeve të tyre, Diego, Jor dhe Tomas, blenë një furgon dhe e përshtatën atë dhe e pajisën atë me gjithçka që duhej për të jetuar në të.

Ata filluan rrugën e tyre të re nga Argjentina, drejt së panjohurës. Sidoqoftë, paratë kishin mbaruar së shpejti dhe ata vendosën të fillojnë të shesin artizanat të bërë nga vetë ata dhe të përgatisin ushqim nga vendi i tyre, në mënyrë që të paguanin për udhëtimin e tyre.

Një tjetër vështirësi me të cilën janë përballur gjatë udhëtimit të tyre ka qenë që të përshtaten me hapësirën e furgonit të tyre, sepse duke qenë mjaft i vegjël, atyre u është dashur të zbatojnë strategji të ndryshme për tu mësuar në mënyrën më të mirë dhe për të vazhduar ta shijojnë atë.

“Një nga gjërat super të vështira për të pasur shtëpinë tuaj, një shtëpi me motor është dushi. Sepse kur duhet të lahemi, kemi shumë gjëra në hapësirë. Këtu vendet janë super të domosdoshme, kështu që sa herë që duam të lahemi, duhet të çmontojmë gjërat që kemi brenda dhe të pastrohemi”, tha Jorgelina në një nga videot nga kanali i tij në YouTube.

Në lidhje me edukimin e Tomás, prindërit e tij pajtohen se i mituri është ai që ka pasur problemin më të vogël me mënyrën e jetesës dhe theksuan se ndryshe nga fëmijët e tjerë, ai ka qenë në gjendje të bëjë miq të kombësive, gjuhëve, kulturave ose feve të ndryshme, gjë që e lejon atë të jetë shumë i shoqërueshëm.

“Ai është rritur në një mënyrë tjetër, megjithëse në ditët e sotme ai po bën studimet e tij në një distancë me një sistem arsimor në Argjentinë”, tha Jos gjatë intervistës.

Familja ishte në Shtetet e Bashkuara kur skadoi leja e tyre e qëndrimit dhe u desh të hynin në Meksikë në vitin 2020, pasi Jorgelina duhej një tretman në spital për shkak të një aksidenti që ajo kishte pësuar.

Pasi zgjidhën këto vështirësi të para, ata fluturuan për në Tijuana, ku kishin lënë furgonin e tyre, për të qenë në gjendje të rifillonin udhëtimin e tyre. Sidoqoftë, në atë moment, mbërriti pandemia COVID-19 dhe pas mbylljes së kufirit, anëtarët e “Growing up on the road” vendosën të udhëtonin në Baja California Sur, duke shpresuar se koha e qëndrimit të tyre nuk do të ishte aq e gjatë.

Kur ata kontaktuan Institutin Kombëtar të Migracionit (INM) për të zgjidhur situatën e tyre, atyre u tha që duhej të shkonin në kufi për të rinovuar letrat e tyre, por tashmë në vendin e përmendur, Jor dhe Diego morën një lajm fatal: Nuk ishte e mundur të kryeni procedurën dhe zgjidhja e vetme e dukshme ishte të linin vendin përmes Guatemalës.

Me urgjencën Sars-CoV-2, shitja e artizanatit dhe ushqimit u ndalua dhe anëtarët e familjes u desh të përqendroheshin plotësisht në përmbajtjen e tyre në rrjetet sociale, në mënyrë që të siguronin të ardhura të mjaftueshme për të jetuar.

“Growing up on the Road” do të vazhdojë udhëtimin e tij në Alaska së shpejti dhe çifti theksoi rëndësinë e gjithmonë duke rimenduar në lidhje me ëndrrat e tyre dhe duke kërkuar një mënyrë për të qenë të lumtur, edhe kur nuk është mënyra më konvencionale.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img