E enjte, 30 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Facebook mbyll faqen për ‘gjuhë fyese’, por nuk e di që është emri i qytetit

Duhet lexuar

spot_img

Bitche, një qyteze të vogël historike në veri-lindje të Francës, iu mbyll faqja zyrtare e drejtuar nga autoritetet lokale, për shkak se algoritmi i Facebook e konsideroi si faqe që përdorte “gjuhë fyese” (nga anglishtja, bitch – bushtër). Pas kësaj, platforma kërkoi ndjesë dhe riktheu faqen.

“Emri i qytetit tonë duket se vuan nga një interpretim i keq…gjëja më e habitshme është se Facebook mori kaq shumë kohë për ta korrigjuar gabimin,” u shpreh në një postim kyetari i Bashkisë, Benoit Kieffer.

Facebook mbyll faqen për ‘gjuhë fyese’, por nuk e di

Emri i faqes ishte Ville de Bitche dhe u zhduk nga Facebook në 19 mars pa ndonjë paralajmërim ose arsye të dukshme. Ndërkohë, stafi i bashkisë krijoi një faqe të re, Mairie 57230, kodi postar i qytetit, për t’i mbajtur banorët të përditësuar me lajmet dhe informacionet lokale.

Facebook mbyll faqen për ‘gjuhë fyese’, por nuk e di.

“Unë dhe bashkëqytetarët e mi do të dëshironim të ftonim zotin Mark Zuckerberg që të vizitonte qytetin tonë të bukur dhe të fortifikuar,” shkroi Kieffer.

Ai bëri edhe një shaka/ironi me shprehjen “son of a bitch” (që përdoret si term i përgjithshëm për përbuzje, fyerje, sharje).

“Së bashku, ne mund të nderojmë kujtimin e atdhetarëve dhe miqve tanë amerikanë të cilët erdhën nga Karolina e Jugut për të çliruar qytetin tonë: çlirimtarët e quanin veten ‘sons of Bitche’.”

Ok, qartë. Facebook, puno me algoritmin or mik.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo