E mërkurë, 29 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Eurovizioni 2021, Shqipёria gjysmё-finaliste

Duhet lexuar

spot_img

Renditja e dy shfaqjeve gjysmë-finale ёshtё vendosur nga prodhuesit në Broad Broaders dhe janë aprovuar nga Martin Österdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest.

Nё gjysmëfinalen e parë tё mbajtur tё martёn, mё 18 maj, janё renditur kёto shtete:

Lituania, Sllovenia, Rusia, Suedia, Australia, Maqedonia e Veriut, Irlanda, Qipro, Norvegjia, Kroacia, Belgjika, Izraeli, Rumania, Azerbajxhani, Ukraina dhe Malta.

Ndёrsa nё gjysmëfinalen e dytë tё mbajtur tё enjten, mё 20 maj, kanё kaluar kёto shtete:

San Marino, Estonia, Republika Çeke, Greqia, Austria, Polonia, Moldavia, Islanda, Serbia, Gjeorgjia, Shqipëria, Portugalia, Bullgaria, Finlanda, Letonia, Zvicra dhe Danimarka.

Finalja e Madhe do tё mbahet kёtё tё shtunë mё 22 maj, ku nga secila Gjysmë-Finale, 10 vende do të kualifikohen për në Finalen e Madhe. Kёto vende do t’i bashkohen Hollandës (nikoqirët), dhe kualifikuesve tё tjerë automatikë, ‘ Big Five’: Francёs, Gjermanisё, Italisё, Spanjёs dhe Mbretërisё sё Bashkuar.

Gjithsej 26 vende do të garojnë në Finalen e Madhe kёtё tё shtunё.

Renditja e Shqipёrisё nё Eurovizionin 2021 (Eurovision.tv)

Duhet theksuar se ky edicion pёrfaqёsohet nga dy shqiptarё, ku Shqipёrinё e pёrfaqёson kёngёtarja Anxhela Peristeri me kёngёn e saj mjaft tё bukur ‘Karma’, gjersa Zvicrёn e pёrfaqёson Gjon Muharremaj me bendin e tij ‘Gjon’s Tears’ me kёngёn ‘Tout l’Univers’.

Anxhela Peristeri është një këngëtare, kompozitore dhe modele shqiptare nga qyteti i Korçës. Kjo është përpjekja e dytë e Anxhelës për të përfaqësuar kombin e saj në Eurovision Song Contest, pasi kishte hyrë në Festivalin e Këngës (“Festivali i Këngës Shqiptare”) në 2001.

Mes përpjekjesh, këngëtarja gjeti sukses në X Factor Greqi, Your Face Sounds Familiar dhe Kënga Magjike (një tjetër konkurs popullor i këngës shqiptare, të cilin ajo fitoi në vitin 2017 me këngën ‘E Çmendur’).

Në tetor 2020, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) shpalli Anxhelёn si një nga garueset e zgjedhura për të konkurruar në edicionin e 59-të të Festivalit tё Këngës me këngën Karma. Peristeri doli fitimtare dhe u shpall si përfaqësuese e Shqipërisë për Eurovision Song Contest 2021.

Nё anёn tjetёr, historia e Gjon Muharremaj kishte filluar nё fёmijёrinё e tij ku gjatё interpretim tё kёngёs sё Elvis Presley-t ‘Can’t Help Falling In Love With You’ ishte prekur gjyshi i tij në lot. Kjo histori siguroi frymëzimin për emrin e tij artistik, Lotët e Gjonit,  i cili shtoi: “Unë dua të përdor muzikën time për të lëvizur njerëzit në të gjitha llojet e mënyrave, qoftë gëzimi, trishtimi apo melankolia.”

Gjyshit të tij i bëri shumë përshtypje saqë ai vendosi të nënshkruante Gjonin në një shfaqje televizive për talentet në shtëpinë e tij stërgjyshore të Shqipërisë. Ky provoi të ishte një vendim i zgjuar pasi, në moshën 12 vjeç, Gjon përfundoi i treti në Albania’s Got Talent. Vitin tjetër ai shkoi në gjysmëfinale të Switzerland’s Got Talent, dhe në 2019 ai arriti të njëjtën fazë të The Voice (Francë).

Urojmё qё Shqipёria ta fitojё kёtё finale tё madhe.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo